Արաբական Միացյալ Էմիրությունները ցանկանում է Հայաստանի հետ համագործակցել ատոմային էներգետիկայի բնագավառում: Այս մասին այսօր` նոյեմբերի 3-ին Երեւանում հայտարարեց ԱՄԷ-ի արտաքին առեւտրի նախարար Շեյխա Լուբնա ալ Քասիմին: Այս առաջարկությունը, ըստ երեւույթին, անակնկալ է եղել հայկական կողմի համար։ Զարգացման հայկական գործակալության տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը լրագրողներին ասաց, որ տեղյակ չեն առաջարկի մանրամասներին, սակայն ենթադրում է, որ խոսք է գնում գիտահետազոտական աշխատանքների բնագավառում համագործակցության մասին։ Արաբական կողմը շահագրգռված է նաեւ Հայաստանի հետ համագործակցել վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում։
Հիշեցնենք, որ 1060 ՄՎտ հզորությամբ նոր ատոմային էներգաբլոկի շինարարությունը նախատեսվում է սկսել 2012 թվականին Ատոմային կղզյակի շինարարական աշխատանքները կիրականացնի ռուսական «Ատոմստրոյէքսպորտը»։

The UAE is interested in cooperation with Armenia in nuclear energy, Foreign Trade Minister Sheikha Lubna al Qasimi said in Yerevan.
This decision appeared to be unexpected for the Armenian side. Head of the Armenian Development Agency Robert Harutunyan said that he is not aware of the details but supposes that the point is scientific and technical cooperation in nuclear energy. The Arabic side also showed interest in cooperation with Armenia in renewable energy.
Construction of a new energy unit of the Armenian NPP with a capacity of 1060 MW is planned to be launched in 2012. Construction works will be carried out by the Russian Atomstroyexport company.