Արաբական Միացյալ Էմիրությունները ցանկանում է Հայաստանի հետ համագործակցել ատոմային էներգետիկայի բնագավառում: Այս մասին այսօր` նոյեմբերի 3-ին Երեւանում հայտարարեց ԱՄԷ-ի արտաքին առեւտրի նախարար Շեյխա Լուբնա ալ Քասիմին: Այս առաջարկությունը, ըստ երեւույթին, անակնկալ է եղել հայկական կողմի համար։ Զարգացման հայկական գործակալության տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը լրագրողներին ասաց, որ տեղյակ չեն առաջարկի մանրամասներին, սակայն ենթադրում է, որ խոսք է գնում գիտահետազոտական աշխատանքների բնագավառում համագործակցության մասին։ Արաբական կողմը շահագրգռված է նաեւ Հայաստանի հետ համագործակցել վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում։
Հիշեցնենք, որ 1060 ՄՎտ հզորությամբ նոր ատոմային էներգաբլոկի շինարարությունը նախատեսվում է սկսել 2012 թվականին Ատոմային կղզյակի շինարարական աշխատանքները կիրականացնի ռուսական «Ատոմստրոյէքսպորտը»։

Объединенные Арабские Эмираты заинтересованы в сотрудничестве с Арменией в сфере атомной энергетики. Об этом в Ереване заявил министр внешней торговли ОАЭ Шейх Лубна Аль Касими.
Это предложение, судя по всему, было неожиданным для армянской стороны. Глава Армянского агентства развития Роберт Арутюнян в ходе беседы с журналистами заявил, что не знает подробностей этого предложения, однако предполагает, что речь должна идти о научно-техническом сотрудничестве в сфере атомной энергетики. Арабская сторона выразила также заинтересованность в сотрудничестве с Арменией в сфере восстанавливающейся энергетики.
Отметим, что строительство нового энергоблока Армянской атомной электростанции мощностью 1060 МВт планируется начать в 2012 г. Строительные работы будет осуществлять российская «Атомстройэкспорт».