Ուսանողական 6 թիմեր են պայքարում Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի Ձեռներեցության և նորարական տեխնոլոգիաների կենտրոնի (EPIC) ծրագրի շրջանակներում մրցանակային տեղերի համար։ Այս մասին NEWS.am–ի հետ զրույցում հայտնեց EPIC ինկուբատորի օպերացիոն մենեջեր Արամ Քերյանը։
Ընդհանուր առմամբ, մրցույթունի մասնակցության հայտ էր նարկայացրել 34 թիմ։ Փուլային մրցույթի ավարտին կմնա 6 թիմ, որոնք հնարավորություն կստանան 4 ամսվա ընթացքում աշխատել, դասախոսությունների հաճախել եւ ուսումնասիրություններ անցկացնել՝ մինչեւ կրկին կհայտնվեն մրցութային հանձնաժողովի եւ ներդրողների առջեւ։
Լավագույնները կանցնեն հաջորդ փուլ՝ կենտրոնից ստանալով 5000–ական դոլար, 300-400 դոլարի չափով ամառային կրթաթոշակ եւ կկարողանան հավակնել ներդրողների կողմից տրամադրվող մրցակցային դրամաշնորհներին։ Հաջողության դեպքում, թիմերը կկարողանան մասնակցել EPIC –ի կամ միջազգային նմանատիպ ինկուբատորների ծրագրերին, իսկ եզրափակիչ փուլի մասնակիցները կվերապատրաստվեն Սիլիկոնյան հովտում։
Նախապատրաստական փուլում յուրաքանչյուր թիմին կտրամադրվի կայացած գործարարներից, բիզնես–դպրոցների եւ գիտական կենտրոնների դասախոսներից կազմված փորձառու մենթորների թիմի աջակցությունը։ Շարքը բաղկացած կլինի հրավիրյալ մասնագետների դասախոսություններից եւ լաբորատոր պայմաններում նախատիպերի ստեղծման աշխատանքներից, նաեւ՝ բնության պայմաններում անկաշկանդ մթնոլորտում զրույցներից։ Յուրաքանչյուր ամսվա վերջին կլինի գնահատման օր։ Պրակտիկայի ավարտին թիմերը բիզնես նախագիծ են պատրաստելու եւ ներդրողներին են ներկայացնելու ապագա ապրանքի նախատիպը։
Մենեջերի խոսքով, քիչ չեն օրինակները, երբ կայացած բիզնեսները մեկնարկել են ուսանողական լսարանից։ «Հենց այդ պատճառով մենք որոշեցինք ստեղծել այնպիսի մթնոլորտ, որը կօգներ իրագործել հեռանկարային գաղափարները։ Համալսարանական միջավայրը պետք է դառնա ձեռներեցության կարեւոր կենտրոն»։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի Ձեռներեցության և նորարական տեխնոլոգիաների EPIC կենտրոնը բացել է 2016 թվականի հունիսին։ Այն Հայաստանի պպայմաններում տեխնոլոգիական ձեռնարկություններ հիմնելու համար անհրաժեշտ գիլեիքների ձեռքբերման ինքնատիպ հարթակ է։ Ինկուբատոր եկած թիմում պետք է լինի Ամերիկյան համալսարանում սովորող առնվազն մեկ ուսանող կամ էլ անդամների կեսից ավելին պետք է լինի ՀԱՀ–ի շրջանավարտ: Աշխատել կարելի է ինչպես նորարարական ծրագրերի, այնպես էլ՝ սարքավորումների ստեղծման ուղղությամբ։

Шесть команд молодых студентов продолжают борьбу за призовые места в рамках программы Инкубатор, представленной Центром предпринимательства и инновационных технологий EPIC Американского Университета Армении. Об этом сообщил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am операционный менеджер EPIC Арам Керян.
В целом заявки на участие подали 34 команды. По результатам периодически проходящих pitching session-ов весенняя практика ожидает 6 из них. Впереди 4 месяца работы, лекций и исследований, прежде чем они вновь предстанут перед комиссией и инвесторами.
«Лучшие пройдут в следующий этап, получив 5000 долларов от центра, летнюю стипендию в пределах 300-400 долларов и возможность претендовать на сид-грант от других инвесторов. В случае успеха, команды станут частью программы уже локального или международного акселерата. Кроме того, предполагается отправить финалистов на стажировку в Силиконовую долину», - добавил Керян.
В процессе подготовки каждой команде будет помогать ментор-состоявшийся бизнесмен и ряд преподавателей из бизнес-школ и научных центров. Курс будет сочетать в себе лекции приглашенных гостей, работу в лаборатории для создания прототипов, бизнес-консультации, а также выезды на природу и так называемые pizza days, чтобы беседы проходили в непринужденной обстановке. В конце каждого месяца будет проводиться evaluation day, чтобы оценить проделанную работу. По окончании практики командам предстоит составить бизнес-план и представить инвесторам прототип будущего продукта.
По словам менеджера, есть немало примеров, когда состоявшиеся компании начинались со студенческой скамьи. «Именно поэтому мы решили создать такую  среду, которая помогла бы воплощать перспективные идеи. Университетская среда должна стать важным центром предпринимательства», - отметил он.
Напомним, что Центр предпринимательства и инновационных технологий EPIC при Американском университете в Армении начал свою деятельность в июне 2016 года. Это своеобразная платформа, призванная помочь студентам овладевать бизнес-навыками для создания технологических предприятий, учитывая особенности и требования Армении. В инкубатор со своими идеями могут приходить команды разработчиков, если хотя бы один из участников студент AUA, либо более половины - его выпускники. Работать можно над идеями и с софтвером, и с хардвером.