Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Ֆիլիպ Գորդոնը «Ազատություն» ռադիոկայանին տված բացառիկ հարցազրույցում, ի շարս այլ թեմաների, անդրադարձել է նաեւ կովկասյան հակամարտություններին, այդ թվում Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմանը։
Ռադիոկայանի հայկական ծառայությունը, մասնավորապես, հարցրել է. «Հայաստանում կա այսպիսի կարծիք, թե Ռուսաստանն է ստանձնել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցություններ կազմակերպելու եւ միջնորդելու առաջնորդի դերը, եւ դրա վերջին օրինակը Աստրախանում Դմիտրի Մեդվեդեւի միջնորդությամբ անցկացված հանդիպումն է։ Արդյոք, Միացյալ Նահանգները եւ Ֆրանսիան հօգուտ Ռուսաստանի նվազեցնո՞ւմ են իրենց դերակատարությունը Մինսկի գործընթացում»:
Պետքարտուղարի տեղակալը համաձայն չէ նման կարծիքի հետ. «Կարծում եմ, դա նորություն կլինի պետքարտուղարի համար, ով չափազանց կենտրոնացած է այդ խնդրի վրա եւ բավական ժամանակ է տրամադրել դրա լուծմանը` աշխատելով Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի, ինչպես նաեւ հակամարտող կողմերի հետ եւ հուլիսին այցելելով այդ երկու երկրները (Հայաստան եւ Ադրբեջան): Դա նորություն կլինի Մինսկի խմբում մեր բանագնաց դեսպան Ռոբերտ Բրադկեի համար, ով իր ֆրանսիացի եւ ռուսաստանցի գործընկերների հետ հսկայական ժամանակ է հատկացրել` այցելելով այդ երկրները։ Դա նորություն կլինի ինձ եւ այստեղ` Պետական դեպարտամենտում ուրիշների համար, որովհետեւ Միացյալ Նահանգները` որպես Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, բայց նաեւ որպես Կովկասում կարեւոր խաղացող` մեծ դեր է կատարում։ Եվ մենք շատ կենտրոնացած ենք այդ խնդրի վրա, որովետեւ դա վտանգավոր կացություն է»:
«Շփման գծում շատ հաճախ են լինում միջադեպեր, մենք վճռական ենք Մինսկի գործընթացի միջոցով կարգավորում կայացնելու հարցում, որի բացակայությունը մշտապես մտահոգիչ վիճակ է ստեղծելու։ Դա կհանգեցնի երկու երկրների մեկուսացմանը այն դեպքում, երբ նրանք պետք է տնտեսության եւ դիվանագիտության առումով համագործակցեն։ Դա կստեղծի բախման հնարավորություն, ուստի մենք իսկապես շատ ենք զբաղվում այդ հարցով», - ընդգծել է Միացյալ Նահանգների պետական քարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Ֆիլիպ Գորդոնը։

In an interview with the RFE/RL Armenian service Assistant U.S. Secretary of State for European and Eurasian Affairs Philip Gordon touched upon the Karabakh issue.
The RFE/RL Armenian service addressed the U.S. high ranking official with the following question. “There is a perception of late in Armenia that the Russians have taken the lead as the organizer and mediator of talks between the Armenian and Azerbaijani leaders. The recent talks in the Russian city Astrakhan mediated by Russian President Dmitry Medvedev is just the latest example. Are the United States and France outsourcing their role in the OSCE’s Minsk process to Russia? And can you comment on the Minsk process and where you see it going?”
However, Philip Gordon did not share this view. “Well, I think that would be news to the secretary of state, who is very much focused on this issue, [has] spent a lot of time working on it with the French and the Russians and with the parties, including on her trip to both countries in July. And it would be news to our Minsk group negotiator, Ambassador [Robert] Bradtke, who has spent an enormous amount of time shuttling back and forth between the countries and with the French and Russians.
It would be news to me and others around here [the State Department] who are very much focused on it, because the United States, as a Minsk Group co-chair, but also an important player in the Caucasus, has a major role to play. And we have been very focused on it because it’s a potentially dangerous situation. There are incidents along the line of control all too frequently and we remain committed to using the Minsk Group process to get a settlement -- in the absence of which you would constantly have to worry. You’ll have isolation of the two countries that should be cooperating economically, diplomatically, and you’ll have the potential for a conflict, so we’re very much involved,” he told RFE/RL.