ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը փետրվարի 9-ին ընդունել է Իրանի կենտրոնական ապահովագրության գլխավոր տնօրեն Աբդոլնասեր Հեմաթիի գլխավորած պատվիրակությունը՝ ՀՀ-ի եւ ԻԻՀ-ի միջեւ ապահովագրության ոլորտում համագործակցության հարցեր քննարկելու նպատակով:
Պատվիրակության կազմում էին նաեւ իրանական երեք խոշոր ապահովագրական ընկերությունների գործադիր տնօրեններ։
Նախարար Սուրեն Կարայանը ողջունել է հյուրերին եւ նշել, որ երկու երկրների տնտեսական կապերի զարգացման, առեւտրաշրջանառության մեծացման գործում կարող է լուրջ ներգործություն ունենալ ապահովագրական ինստիտուտի զարգացումը եւ հայ-իրանական ապահովագրական ընկերությունների համագործակցությունը։
Իրանի կենտրոնական ապահովագրության գլխավոր տնօրեն Աբդոլնասեր Հեմաթին նշել է, որ երկու երկրների բարձր մակարդակում գտնվող քաղաքական եւ տնտեսական կապերը լավ հիմք են զարգացնելու համագործակցությունը ապահովագրության ոլորտում։
Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալության գործադիր տնօրեն Վազգեն Աբգարյանը հյուրերին տեղեկացրել է, որ 2015 թվականին գործակալության եւ Իրանի արտահանման երաշխավորման հիմնադրամի միջեւ կնքվել է համագործակցության հուշագիր։ Վազգեն Աբգարյանն առաջարկել է խորացնել համագործակցությունը վերաապահովագրության ոլորտում՝ ուղենշելով դեպի Իրան արտահանման վարկի վերաապահովագրության գործարքներների հնարավորությունը։
Իրանական կողմն իր հերթին առաջարկել է կնքել եռակողմ հուշագիր Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալության, Իրանի արտահանման երաշխավորման հիմնադրամի եւ Իրանի կենտրոնական ապահովագրության ծառայության միջեւ՝ սահմանելու համագործակցության խորացման ուղղությունները։
Իրանի Իսլամական  Հանրապետությունում գործող «Իրան» ապահովագրական ընկերության տնօրենը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին հանդիպման եւ համագործակցության համար եւ նշել, որ իրանական ընկերություններն իրենց մեծ պատրաստակամությունն են հայտնում բազմաոլորտ համագործակցության համար։ Իրանական կողմի խոսքով՝ կա, օրինակ, զբոսաշրջության ոլորտի ապահովագրության մեծ ներուժ ՝ պայմանավորված երկու երկրներ մուտքի դյուրացմամբ։
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համագործակցության հստակ նախագիծ մշակել եւ կազմակերպել Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալության ներկայացուցիչների այցը Իրան։

Министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян 9 февраля принял делегацию во главе с генеральным директором центрального страхования Ирана Абдолнасера Хемати с целью обсуждения вопросов сотрудничества между Арменией и Ираном в сфере страхования. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе министерства.
В составе делегации были также директора трех крупных иранских страховых компаний.
Министр Сурен Караян приветствовал гостей и отметил, что на развитие экономических связей, увеличение торгового оборота между двумя странами может оказать серьезное влияние развитие института страхования и сотрудничество армяно-иранских страховых компаний.
Генеральный директор центральной страховой компании Ирана Абдолнасер Хемати отметил, что высокий уровень политических и экономических связей между двумя странами – хорошая основа для развития сотрудничества в сфере страхования.
Исполнительный директор страхового агентства Армении по экспорту Вазген Абгарян сообщил гостям, что в 2015 году между агентством и фондом гарантирования экспорта Ирана был заключен меморандум о сотрудничестве. Вазген Абгарян предложил углубить сотрудничество в области перестрахования, указав на возможность сделок перестрахования кредита на экспорт в направлении Ирана.
В свою очередь иранская сторона предложила заключить трехсторонний меморандум между страховым агентством Армении по экспорту, фондом гарантирования экспорта Ирана и центральной страховой службой Ирана для определения направлений углубления сотрудничества.
Директор иранской страховой компании «Иран» поблагодарил министра за встречу и сотрудничество и отметил, что иранские компании выражают свою большую готовность к многоотраслевому сотрудничеству. По словам иранской стороны, есть, например, большой потенциал в сфере страхования туризма, обусловленный послаблением визового режима между двумя странами.
В конце встречи была достигнута договоренность о разработке конкретного проекта сотрудничества и организации визита представителей страхового агентства по экспорту Армении в Иран.