Ռուսաստանը ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չի տեսնում, Մինսկի խմբի գործընկերների հետ միասին կշարունակի ջանքեր ձեռնարկել՝ ուղղված կողմերի դիքորոշումների մոտեցմանը: Այս մասին ՏԱՍՍ-ի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինը:
«Ցավոք, միջազգային միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, այդ թվում՝ զինված միջադեպերի հետաքննությունների մեխանիզմի ստեղծումը եւ հակամարտության գետում ԵԱՀԿ դիտորդների առաքելության ընդլայնումը մինչ օրս այդպես էլ դեռեւս իրականացված չեն»,- նշել է դիվանագետը: Ավելին՝ անցյալ տարվա դեկտեմբերի 29-ին ռազմական բախումներ են եղել արդեն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին: Այդ ժամանակ հայ զինծառայողներ են զոհվել, հարձակված ադրբեջանցի զինվորներից մեկը սպանվել է Հայաստանի տարածքում:
«Ռուսաստանն, ընդհանուր առմամբ, հանդես է գալիս Անդրկովկասում խաղաղության եւ կայունության վերադարձի օգտին: Մենք խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չենք տեսնում, Մինսկի խմբի գործընկերների հետ կշարունակենք ջանքեր ձեռնարկել՝ ուղղված կողմերի դիքորոշումների մոտեցմանը»,- ասել է Վոլինկինը:

Россия не видит  альтернативы мирному урегулированию карабахского конфликта, совместно с партнерами по МГ будет продолжать предпринимать усилия, направленные на сближение позиций сторон. Об этом в интервью ТАСС заявил посол РФ в Армении Иван Волынкин.
«К сожалению, до настоящего момента достигнутые при международном посредничестве договоренности, в том числе о создании механизма расследований вооруженных инцидентов и расширении миссии наблюдателей ОБСЕ в зоне конфликта так пока не реализованы», - отметил дипломат. Более того, 29 декабря прошлого года боестолкновения произошли уже на границе Армении и Азербайджана. Тогда погибли армянские военнослужащие, один из нападавших азербайджанских солдат был убит на территории Армении.
«В целом Россия выступает за то, чтобы спокойствие и стабильность вернулись в Закавказье. Мы не видим альтернативы мирному урегулированию, совместно с партнерами по МГ будем продолжать предпринимать усилия, направленные на сближение позиций сторон», - сказал Волынкин.