Հայաստանի երկու քաղաքացիներ փորձել են մարտ ամսին վաճառել բարձր հարստացված ուրանը մարդկանց, որոնց ահաբեկիչներ են համարել, գրում է բրիտանական The  Telegraph-ը:
Փաստերը հայտնի են դարձել դատավարության ընթացքում, որը տեղի է ունենում Հայաստանին հարեւան Վրաստանում: Դրանք վկայում են, որ ատոմային մաքսանենգները նախկինի պես շատ ակտիվ են նախկին Խորհրդային Միության սահմաններին:
Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին ապրիլին հայտարարել էր, թե իր երկիրը՝ ԱՄՆ-ի հավատարիմ դաշնակիցը, բացահայտել եւ խափանել է բարձր հարստացված ուրանը իսլամական ծայրահեղական խմբավորմանը վաճառելու դավադրությունը:
Սակայն գործողության մանրամասները հայտնի չեն եղել մինչեւ նոյեմբերի 7-ը, երբ բացահայտվել է, որ Հայաստանի երկու քաղաքացիներ՝ գործարար Սմբատ Տոնոյանն ու ֆիզիկոս Հրանտ Օհանյանը մեղսակից են մաքսանենգությանը: Երկուսն էլ իրենց մեղավոր են ճանաչել:
Դատախազները հայտնել են, որ նրանք մաքսանենգ ճանապարհով 18 գրամ բարձր հարստացված ուրան են տեղափոխել Երեւանից Թբիլիսի` սիգարետի տուփի մեջ: Նման քանակությունը բավարար չէ ատոմային ռումբ ստեղծելու համար, սակայն դա փորձանմուշ էր, եւ եթե գնորդը ցանկանար, ավելի մեծ քանակություն կհատկացվեր:
Մաքսանենգները մտածել են, որ գործ ունեն իսլամական ծայրահեղականների հետ, սակայն դրանք իրականում եղել են վրացական հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներ:
Փակ դատավարությունը ցույց է տալիս, թե որքան քիչ բան գիտենք ատոմային մաքսանենգության ոլորտում ապօրինի առեւտրի մասին: Հայտնի չէ, թե որքան գողացված նյութեր են գտնվում շրջանառության մեջ եւ որքան՝ ծայրահեղականների ձեռքում:
Առգրավված ուրանը հարստացված է եղել մինչեւ 89,4 տոկոս եւ, հետեւաբար, կարող էր օգտագործվել ատոմային մարտագլխիկի մեջ:

Двое граждан Армении пытались в марте продать высокообогащенный уран людям, которые, как они считали, были террористами, пишет британская газета The Telegraph.
Всплывшие факты в ходе закрытого судебного процесса, проходящего в соседней с Арменией Грузии, говорят о том, что ядерные контрабандисты по-прежнему очень активны вдоль границ бывшего Советского Союза.
Президент Грузии Михаил Саакашвили заявил в апреле, что его страна, верный союзник США, раскрыла и сорвала заговор с целью продать высокообогащенный уран (ВОУ) исламистской экстремистской группировке.
Однако подробностей операции не было известно до 7 ноября, когда было раскрыто, что два армянских гражданина – бизнесмен Смбат Тоноян и физик Грант Оганян – причастны к контрабанде. Оба признали себя виновными.
Прокуроры заявили, что они контрабандным путем перевезли на поезде 18 граммов высокообогащенного урана из столицы Армении Еревана в столицу Грузии Тбилиси в свинцовой коробке для сигарет. Такое количество было не достаточно, чтобы сделать ядерную бомбу, однако это было «пробным образцом», и в случае, если бы покупатель был удовлетворен, было доступно большее количество ВОУ.
Контрабандисты думали, что они имеют дело с исламистской экстремистской группировкой. На самом же деле это были сотрудники грузинской спецслужбы.
Закрытое судебное разбирательство выявило, как мало нам известно о незаконной торговле в сфере ядерной контрабанды.
Неясно, сколько украденного ядерного материала находится в обращении и сколько, возможно, уже приобрели экстремистские группировки.
Перехваченный ВОУ было обогащен до 89,4% и, следовательно, мог быть использован в ядерной боеголовке.
Существует ряд доказательств, что груз, как и два других груза до него, был получен из завода по производству ядерного топлива в Новосибирске (Сибирь, Россия), резюмирует издание.