Առաջիկա օրերին Ադրբեջանը Հայաստանին է հանձնելու ՀՀ մի քաղաքացու, ով տեւական ժամանակ անհետ կորած էր համարվում: Այդ մասին NEWS.am-ին հայտնի է դարձել իր աղբյուրներից:
Այս կապակցությամբ, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Աշոտ Աստաբացյանը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, թե Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն Ադրբեջանի իշխանություններից տեղեկություն է ստացել հայ քաղաքացիական անձի մասին, ով գտնվում է Ադրբեջանում: ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները նոյեմբերի 5-ին այցելել են նրան:
Հարցին, ե՞րբ է նախատեսված նրա հանձնումը հայկական կողմին, Աստաբացյանը պատասխանեց, որ Կարմիր Խաչին առայժմ չեն դիմել նման գործընթաց կազմակերպելու ուղղությամբ, եւ եթե դիմում լինի, իրենք պատրաստակամությամբ կաջակցեն անձի տեղափոխմանը Հայաստան:
Նշենք, որ մինչ այս, ադրբեջանական պաշտոնական շրջանակները տեղեկացնում էին 6 հայ ռազմագերիների եւ 5 անձից բաղկացած մի ընտանիքի մասին, ովքեր գտնվում են Ադրբեջանում:

В ближайшие дни Азербайджан передаст Еревану гражданина Армении, который долгое время считался без вести пропавшим. Об этом сообщили источники Новости Армении – NEWS.am.
В этой связи руководитель программ по связям с общественностью Международного комитета Красного Креста Ашот Астабацян в ходе беседы с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am отметил, что Международный комитет Красного Креста от властей Азербайджана получил информацию об армянском гражданском лице, который находится в Азербайджане. Представители МККК посетили его 5 ноября.
Отвечая на вопрос о том, когда же он будет передан армянской стороне, Астабацян сказал, что к Красному Кресту пока не обращались для организации такого процесса и, если обратятся, они с готовностью содействуют переезду этого гражданина в Армению.
Отметим, что до сих пор официальные круги в Азербайджане сообщали о 6 армянских военнопленных и о семье, состоящей из 5 человек, которая находится в Азербайджане.