Առաջիկա օրերին Ադրբեջանը Հայաստանին է հանձնելու ՀՀ մի քաղաքացու, ով տեւական ժամանակ անհետ կորած էր համարվում: Այդ մասին NEWS.am-ին հայտնի է դարձել իր աղբյուրներից:
Այս կապակցությամբ, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Աշոտ Աստաբացյանը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, թե Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն Ադրբեջանի իշխանություններից տեղեկություն է ստացել հայ քաղաքացիական անձի մասին, ով գտնվում է Ադրբեջանում: ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները նոյեմբերի 5-ին այցելել են նրան:
Հարցին, ե՞րբ է նախատեսված նրա հանձնումը հայկական կողմին, Աստաբացյանը պատասխանեց, որ Կարմիր Խաչին առայժմ չեն դիմել նման գործընթաց կազմակերպելու ուղղությամբ, եւ եթե դիմում լինի, իրենք պատրաստակամությամբ կաջակցեն անձի տեղափոխմանը Հայաստան:
Նշենք, որ մինչ այս, ադրբեջանական պաշտոնական շրջանակները տեղեկացնում էին 6 հայ ռազմագերիների եւ 5 անձից բաղկացած մի ընտանիքի մասին, ովքեր գտնվում են Ադրբեջանում:

One of these days Azerbaijan will hand over to Armenia an Armenian citizen that has been considered missing for a long period, NEWS.am’s sources informed.
Ashot Astabatsyan, ICRC Yerevan, told NEWS.am that the ICRC got the information on an Armenian citizen from Azerbaijani authorities. An ICRC visited him on November 5.
As to when the Armenian citizen will be handed over to the Armenian side, Astabatsyan said that the ICRC has not yet received a relevant request. The ICRC is willing to assist the handover as soon as they receive a request.
Azerbaijani officials report on six Armenian POWs and a 5-member Armenian family that are presently in Azerbaijan.