Արցախի ժողովուրդը հանաքվեներին մասնակցելու փորձ ունի եւ ինչպես նախորդ դեպքերում, այս անգամ եւս ակնկալվում է մասնակցության բարձր աստիճան: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 20-ին, դիտորդական առաքելությամբ Ֆրանսիական Հանրապետությունից Արցախ ժամանած պատվիրակության անդամների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Ֆրանսիական պատվիրակության կազմում են նախկին պատգամավոր Ժորժ Կոլոմբիեն, նախկին դիվանագետ Մորիս Բոննոն, իրավաբան Պիեռ դ’Էսպերոնան, եւ Դեսին քաղաքի ավագանու անդամ Դենիս Ջորկայեֆը:
ԼՂՀ ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ խորհրդարանի նախագահը ընդգծել է Արցախի եւ Ֆրանսիայի միջեւ առանձնահատուկ հարաբերությունների ջերմությունը եւ նշել, որ Ղարաբաղում մշտապես ուրախ են ընդունելու ֆրանսիացի բարեկամներին:
«Մեզ համար փետրվարի 20-ը հիշարժան օր է. 29 տարի առաջ այս օրը մենք ազատության դրոշ ենք բարձրացրել եւ առաջին քայլը կատարել դեպի ժողովրդավարություն: Այդ ողջ ընթացում մեր ֆրանսիացի բարեկամները եղել են մեր կողքին»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Ժորժ Կոլոմբիեն պատվիրակության անունից շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ նշել, որ արդեն եղել են որոշ ընտրատեղամասերում եւ գոհ են հանրաքվեի ընթացքից: Անդրադառնալով Սահմանադրության հանրաքվեին՝ Ժորժ Կոլոմբիեն հետաքրքվել է ակնկալվող արդյունքներով:
Պատասխանելով հարցին՝ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ Արցախի ժողովուրդը հանաքվեներին մասնակցելու փորձ ունի եւ ինչպես նախորդ դեպքերում, այս անգամ եւս ակնկալվում է մասնակցության բարձր աստիճան:
Այնուհետեւ խորհրդարանի նախագահը ներկայացրել է Սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը՝ նախաձեռնությունից մինչեւ հանրաքվե եւ մանրամասն անդրադարձել Սահմանադրության նախագծով առաջարկվող փոփոխություններին:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ երկկողմ համագործակցության հեռանկարները եւ տարածաշրջանային ու միջազգային զարգացումների ազդեցությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վրա:

STEPANAKERT. – President of the Nagorno-Karabakh Republic National Assembly (NKR/Artsakh NA), Ashot Ghulyan, on Monday received a French delegation that has arrived in Artsakh on an observation mission during the constitutional referendum being held in the country, on the same day.
First, Ghulyan stressed the special warm relations between Artsakh and France, the NKR NA informed NEWS.am.
“February 20 is a memorable day for us [i.e. Artsakh]; 29 years ago on this day, we raised the flag of freedom and took the first step towards democracy,” noted the speaker of the NKR parliament. “[And] our French friends stood with us all that time.”
Former MP Georges Colombier noted, on behalf of the visiting French delegation, that they already had visited several polling stations, and that they are satisfied with the referendum process.
Also, the French observers asked about the expected results. In response, Ashot Ghulyan stated that the people of Artsakh have a track-record of taking part in referenda, and therefore a high degree of turnout is expected during Monday’s plebiscite, too.
Subsequently, head of the Artsakh parliament presented the process of constitutional reform in the NKR.
In addition, the interlocutors discussed the prospects for bilateral cooperation, and the impact of regional and international developments on the process of resolving the Karabakh.