ԼՂՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել սահմանադրական հանրաքվեի անցկացման վերաբերյալ:
«2017 թ. փետրվարի 20-ին Արցախի Հանրապետությունում (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում) կայացել է հանրապետության նոր Սահմանադրության նախագծի վերաբերյալ համաժողովրդական հանրաքվե։ Քվեարկությանը մասնակցել է գրանցված ընտրողների 76,44 %-ը, որից 87,6 %-ը կողմ է քվեարկել նոր Սահմանադրության ընդունմանը։ Քվեարկության ընթացքին հետեւում էին ավելի քան 100 միջազգային դիտորդներ 30 երկրներից, ովքեր դրական են գնահատել հանրաքվեի կազմակերպումն ու անցկացումը՝ ընդգծելով ընտրությունների թափանցիկությունը եւ համապատասխանությունը միջազգային չափանիշներին։
Նոր Սահմանադրությունը կոչված է շարունակելու առաջին Սահմանադրությամբ ամրագրված պետականաշինության ավանդույթները, նպաստելու երկրի ինքնիշխանության հետագա ամրապնդմանը, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության ապահովմանը, պետական կառավարման համակարգի կատարելագործմանը, անկախ դատական իշխանության արմատավորմանը եւ տեղական ինքնակառավարման համակարգի բարեփոխմանը։ Կարեւոր նորամուծություններից է օրենսդրական նախաձեռնության իրավունքի տրամադրման միջոցով հանրապետության քաղաքացիների ուղղակի մասնակցության ընդլայնումը պետական գործերի կառավարմանը, այդ թվում՝ Սահմանադրության փոփոխությանը։
Փետրվարի 20-ի հանրաքվեն դարձավ կամարտահայտության հերթական ակտ Արցախի ժողովրդի համար, որն իրացնում է միջազգային հիմնարար փաստաթղթերում ամրագրված անկապտելի իրավունքը՝ ինքնուրույն որոշելու իր ապագան։
Բոլոր միջոցներով, այդ թվում՝ ռազմական ճանապարհով Արցախի ժողովրդի տվյալ անկապտելի իրավունքը ճնշելու Բաքվի ձգտումը հանգեցրել է ռազմական հակամարտության եւ առ այսօր մնում է տարածաշրջանում լարվածության պահպանման հիմնական աղբյուրը եւ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջընթացի բացակայության պատճառը։
Արցախի պետականության ժողովրդավարական զարգացումն անշրջելի գործընթաց է։ Ադրբեջանի կողմից այդ փաստի անտեսումը, որն արտահայտվում է Արցախի ժողովրդի կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքի ժխտման մեջ, դեպի անցյալ վերադառնալու ձախողման դատապարտված փորձ է։

The democratic development of Artsakh's statehood is an irreversible process, the statement issues by the MFA of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR) reads.
“On 20 February 2017, a national referendum on a new draft Constitution was held in the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic). The turnout has been 76.44 per cent of the registered voters, of which 87.6 per cent supported the adoption of the new Constitution. Around 100 international observers from 30 countries monitored the voting process and positively assessed the organization and conduct of the referendum noting their transparency and compliance with international standards.
The new Constitution is to continue the traditions of state building enshrined in the first constitution, further strengthen the sovereignty of the country, and promote human rights and the rule of law, to improve public administration, enroot the independent judiciary and reform the local self-government. A key innovation was the increase of direct participation of citizens in public affairs by providing them with the right to legislative initiative, as well as on proposing amendments to the Constitution.
The referendum on 20 February has become another act of expression of will by the people of Artsakh, in exercising their right to determine their own future, as enshrined in fundamental international documents.
The attempts of Baku to suppress by all means, including military, this inherent right of the people of Artsakh, lead to the outbreak of the armed conflict. It remains a major source of persistent tension in the region and the reason for the lack of progress in the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict.
The democratic development of Artsakh's statehood is an irreversible process. Reluctance of Azerbaijan to recognize this fact through denial of the right to self-determination realized by the people of Artsakh is an attempt to return to the past, which is doomed to failure,” the statement says.