ԼՂ հակամարտությունում իրավիճակի մտահոգիչ վատթարացում է արձանագրվել: Այս մասին Եվրոպայի հակամարտությունների վերաբերյալ քննարկման ժամանակ հայտարարել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերը:
«2016-ի ապրիլին տեղի ունեցած իրադարձությունները հանգեցրին նրան, որ մեկ տարվա ընթացքում զոհվել եւ վիրավորվել են ամենամեծ թվով զինծառայողներ ու քաղաքացիական անձինք՝ 1994-ի զինադադարից ի վեր: Ծանր հրետանու կիրառումը եւ գյուղերի գնդակոծումը մտահոգիչ նախադեպ է, եւ ռազմական գործողությունների վտանգը դեռեւս մեծ է»,-հայտարարել է Զանիերը:
ԵԱՀԿ գգլխավոր քարտուղարը հաստատել է, որ ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահները շարունակում են հակամարտության կարգավորման ուղիներ որոնել. «Դեռեւս նրանք չեն կարողացել համաձայնության հասնել վստահության ամրապնդմանն ուղղված նույնիսկ համեստ միջոցառումների կատարման հարցում: Նրանց ջանքերը օգնում են հակամարտության կարգավորմանն ուղղված երկխոսության շարունակմանը, սակայն կողմերն իրենք պետք է որոշեն օգտվել այդ հնարավորությունից»,-հայտարարել է Զանիերը:

The Nagorno-Karabakh conflict has seen a worrying deterioration on the ground, OSCE Secretary General Lamberto Zannier said during a Security Council open debate on conflicts in Europe
“The hostilities that erupted in April 2016 contributed to the highest number of soldiers and civilians killed and wounded in a single year since the May 1994 ceasefire. The use of heavy weapons and the clear targeting of villages set a disturbing precedent. And the risk of further fighting remains high,” he said.
The Secretary General assured that the OSCE Minsk Group Co-Chairs continue to seek a way to retreat from violence and work toward a negotiated settlement.
“So far they have not been able to secure agreement to implement even modest confidence-building measures. Their work keeps open a space for discussions and helps to manage the conflict. But it is for the parties to choose to use that opportunity to take a step forward towards peace,” Zannier emphasized.