Ուկրաինա Ռուսաստանի ռազմական լիածավալ ներխուժման վտանգը դեռ պահպանվում է։ Այս մասին հայտնել է ՈՒկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն ԶՈՒ ղեկավար կազմի նիստի ժամանակ իր ելույթում, փոխանցում է ԳՕՐԴՕՆ-ը։
«Այդ սպառնալիքը ներսողոսկում է ոչ միայն մեր կողմից չվերահսկվող Դոնբասի սահմանամերձ տարածքներից, այն կախված է Ռուսաստանի հետ սահմանի ամբողջ երկայնքով ու նույնիսկ ավելին։ Դա մեզ վստահեցնում է Ռուսաստանի կողմից թշնամական մտադրությունների առկայության մասին»,- ասել է նա
Պորոշենկոյի խոսքով, ուկրաինական սահմանի մոտակայքում տեղակայված են ռուսական զինված ուժերի մինչեւ 50 հազար զինծառայողներ, նաեւ մոտ 470 տանկ, ավելի քան 1․7 հազար զրահամեքենա, 300 հրետանային համակարգ ու 220 համազարկային կրակի համակարգ, 490 ռազմական օդանավ, հարյուրավոր ուղղաթիռ ու 24 ռազմանավ։

The threat of Russia's military intervention to Ukraine persists, stated the head of the Armed Forces of Ukraine Petro Poroshenko during his speech, reported GORDON.
"This threat comes not only from Donbass border areas, which are not under our control but from the entire border with Russia, and even farther It proves Russia’s hostile intentions, "he said.
According to Poroshenko, there are deployed about 50 thousand Russian soldiers, 470 Russian tanks, more than 1.7 thousand armored vehicles, 300 artillery systems, 220 multiple rocket system, 490 military aircrafts, 24 helicopters, and hundreds of warships near the Ukrainian border.