Ուկրաինա Ռուսաստանի ռազմական լիածավալ ներխուժման վտանգը դեռ պահպանվում է։ Այս մասին հայտնել է ՈՒկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն ԶՈՒ ղեկավար կազմի նիստի ժամանակ իր ելույթում, փոխանցում է ԳՕՐԴՕՆ-ը։
«Այդ սպառնալիքը ներսողոսկում է ոչ միայն մեր կողմից չվերահսկվող Դոնբասի սահմանամերձ տարածքներից, այն կախված է Ռուսաստանի հետ սահմանի ամբողջ երկայնքով ու նույնիսկ ավելին։ Դա մեզ վստահեցնում է Ռուսաստանի կողմից թշնամական մտադրությունների առկայության մասին»,- ասել է նա
Պորոշենկոյի խոսքով, ուկրաինական սահմանի մոտակայքում տեղակայված են ռուսական զինված ուժերի մինչեւ 50 հազար զինծառայողներ, նաեւ մոտ 470 տանկ, ավելի քան 1․7 հազար զրահամեքենա, 300 հրետանային համակարգ ու 220 համազարկային կրակի համակարգ, 490 ռազմական օդանավ, հարյուրավոր ուղղաթիռ ու 24 ռազմանավ։

В настоящее время сохраняется угроза полномасштабного военного вторжения Российской Федерации в Украину. Об этом сообщил президент Украины Петр Порошенко в ходе выступления на заседании руководящего состава ВСУ, передает издание  «ГОРДОН».
«Угроза полномасштабной агрессии со стороны Российской Федерации никуда не делась. Эта угроза не только просачивается через не контролируемые нами приграничные участки на Донбассе, она нависает по всей линии границы с РФ и даже больше. Это убеждает нас во вражеских намерениях со стороны России», – отметил он.
По словам Порошенко, в непосредственной близости к украинской границе развернуты подразделения российских вооруженных сил численностью до 50 тыс. человек, а также порядка 470 танков, более 1,7 тыс боевых бронированных машин, 390 артиллерийских систем и 220 систем залпового огня, 490 боевых самолетов, сотни вертолетов, 24 боевых корабля.