Չեխիայի քաղաքացիները երկրի իշխանությունների կողմից հանձնման ենթակա չեն: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտարարել է Հայաստանում Չեխիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պյոտր Միկիսկան՝ մեկնաբանելով ադրբեջանական լրատվամիջոցների հրապարակումներին, որ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հետախուզում է հայտարարել Լեռնային Ղարաբաղ այցելած Եվրախորհրդարանի պատգամավորների նկատմամբ:
«Մենք տեղեկացվել ենք, որ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը ձերբակալության միջազգային լիազորագիր է տվել Եվրախորհրդարանի անդամներ Ֆրանկ Էնգելի (Լյուքսեմբուրգ), Էլենի Թեոխարուսի (Կիպրոս) եւ Յարոմիր Շտետինի (Չեխիա) համար՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղ նրանց «անօրինական» այցի հետ: Այդ կապակցությամբ ուզում ենք ընդգծել, որ Չեխիայի Հանրապետության քաղաքացիներն իշխանությունների կողմից հանձնման ենթակա չեն: Եվրախորհրդարանի անդամները, գտնվելով Եվրամիության անդամ պետությունների տարածքում, պատգամավորական անձեռնմխելիություն ունեն:
Ինչ վերաբերում է երրորդ երկրից տարածքում ձերբակալությանը, ապա կարծում ենք, որ ձերբակալության միջազգային լիազորագիրը հնարավոր նախադեպ է ստեղծում, որը պետք է մանրամասն ուսումնասիրվի»,- ընդգծել է դեսպանը:

Граждане Чешской Республики не подлежат выдаче со стороны чешских властей. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил чрезвычайный и полномочный посол Чехии в Армении Петр Микиска, комментируя сообщение азербайджанских СМИ о том, что Генпрокуратура Азербайджана объявила в розыск членов Европарламента за визит в Нагорный Карабах.
«Мы осведомлены о том, что Генеральная прокуратура Азербайджана выдала международный ордер на арест членов Европарламента Франка Энгеля (Люксембург), Элени Теохарус (Кипр) и Яромира Штетины (Чехия) в связи с «незаконным» визитом в Нагорный Карабах. В связи с этим мы хотели бы подчеркнуть, что граждане Чешской Республики не подлежат выдаче со стороны чешских властей (Статья 14 Хартии основных прав и свобод, в отношении членов законодательных органов - Статья 27 Конституции Чешской Республики). Члены Европарламента, находясь на территории государств-членов Европейского Союза, пользуются депутатской неприкосновенностью (иммунитетом).
Что касается выполнения международного ордера на арест на территории третьих стран, то считаем, что нынешний ордер устанавливает возможный прецедент, который должен и будет тщательно изучен», - подчеркивается в комментарии посла.