Կենտրոն-Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝  դատավոր Էդիկ Ավետսիսյանի նախագահությամբ, այսօր՝ նոյեմբերի 10-ին, բավարարել է ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության միջնորդությունը՝ Իսպանիայի քաղաքացի Խոսե Սանչեսի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրել երկամսյա կալանքը: (Խոսե Սանչեսի նկատմամբ կիրառվել է ՀՀ ՔՕ 268 հոդվածը` թմրամիջոցների կամ հոգեմետ նյութերի ապօրինի շրջանառություն):
Հիշեցնենք, որ Իսպանիայի թագավորության քաղաքացի, իտալական կազմակերպված հանցավոր խմբի անդամ Խոսե Սանչեսին նոյեմբերի 5-ի առավոտյան Հայաստանի ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության աշխատակիցները բերման էին ենթարկել Մարզահամերգային համալիրի մոտից: Հայաստանի ոստիկանության մամուլի ծառայությունից հայտնել էին, որ Իտալիայի ոստիկանության գործընկերներից ստացված տեղեկատվության համաձայն` Սանչեսը նախորդ օրը Մոսկվայի չվերթով Իսպանիայից ժամանել էր Երեւան, որտեղ օտարերկրյա մի քաղաքացուց պետք է ձեռք բերեր թմրամիջոց եւ մաքսանենգ ճանապարհով տեղափոխեր Իսպանիա:
Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում Խոսե Սանչեսի ճամպրուկի զննությամբ հայտնաբերվել եւ առգրավվել էր մոտ մեկ կիլոգրամ սպիտակ գույնի, մետամֆիտամին տեսակի թմրամիջոցի նմանվող փոշենման զանգված, որն ուղարկվել էր փորձաքննության:

Суд общей юрисдикции ереванских общин Кентрон-Норк Мараш под председательством судьи Эдика Аветисяна 10 ноября удовлетворил ходатайство Главного следственного управления Полиции Армении выбрать в качестве меры пресечения в отношении гражданина Испании Хосе Санчеса двухмесячное заключение под стражу. (В отношении Хосе Санчеса применена статья 268 Уголовного кодекса Армении «Незаконный оборот наркотиков и психотропных средств».)
Напомним, что гражданин Королевства Испания, член итальянской организованной преступной группы Хосе Санчес утром 5 ноября был подвергнут приводу сотрудниками Главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции Армении. Как сообщили в пресс-службе Полиции Армении, согласно информации, полученной от коллег из Полиции Италии, Санчес накануне московским рейсом прибыл из Испании в Ереван, где от иностранного гражданина должен был приобрести наркотик и контрабандным путем перевезти в Испанию.
В Главном управлении по борьбе с организованной преступностью при осмотре чемодана Хосе Санчеса было обнаружено и конфисковано около 1 кг белого порошка, похожего на метамфитамин, который отправлен на экспертизу.