Նոյեմբերի 10-ին Հայ Ազգային Կոնգրեսի կենտրոնական գրասենյակի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը հանդիպել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Ռաուլ դե Լուցենբերգերի հետ: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ Եվրոպական հանձնաժողովի Մարդու իրավունքների ստորաբաժանման ներկայացուցիչ Վոյցեհ Վիսոցկին:
Ինչպես NEWS.am-ը տեղեկանում է ՀԱԿ-ից, Հայաստան-Եվրոպական Միություն դեկտեմբերին կայանալիք Մարդու իրավունքների երկխոսությանն ընդառաջ կայացած հանդիպմանը Լ. Զուրաբյանը բարձրացրել է քաղբանտարկյալների ազատ արձակման, Մարտի 1-ի սպանությունների բացահայտման, հավաքների ազատության, «Ա1+» հեռուստաընկերության վերաբացման խնդիրները:
Նշվել է նաեւ, որ այս հարցերը օրակարգում էին նաեւ անցած տարվա դեկտեմբերին Հայ Ազգային Կոնգրեսի ղեկավարության եւ Մարդու իրավունքների հարցով Հայաստան- ԵՄ երկխոսության առաքելության հետ հանդիպման ժամանակ:
Հանդիպմանը մասնակցել են Հայ Ազգային Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Վլադիմիր Կարապետյանը եւ ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի քաղաքական հարցերով խորհրդական Անդրեյ Դիդենկոն:

On November 10, coordinator of Armenian National Congress (ANC) Levon Zurabyan met with Head of the European Commission Delegation to Armenia, Ambassador Raul de Luzenberger. Wojciech Wysocki, a policy officer of Human Rights Unit at European Commission, also participated in the meeting.
Zurabyan touched upon issues on the release of political prisoners in Armenia, March 1 killings and re-launching of Ա1+ TV Channel in advance of the session of the bilateral human rights dialogue between the EU and Armenia, to be held in December 2010, ANC press service informed NEWS.am.
ANC representative Vladimir Karapetyan, Political Advisor to EU Special Representative for the South Caucasus Andrei Didenko also attended the meeting.