«Նաիրիտ» գործարանի ղեկավարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, կապված ընկերությունում մի քանի ամիս չվճարված աշխատավարձերի եւ իր աշխատակիցների բողոքների հետ:
Հայտարարության մեջ մասնավորապես, ասված է.
«Նաիրիտ Գործարան» ընկերությունում, կապված աշխատավարձների չվճարման խնդրի հետ, ստեղծվել է լարված իրավիճակ եւ այսօր էլեկտրոնային զանգվածային լրատվամիջոցների ապակողմնորոշիչ, իրականությանն ու ճշմարտությանը չհամապատասխանող տեղեկատվության տարածումը կարող է ավելի սրել այն:
Խնդրում ենք առաջիկայում ձեռնպահ մնալ չստուգված եւ չհիմնավորված տեղեկատվության տարածումից, առավել եւս դրանցում չներքաշել քաղաքական գործիչներին եւ գործարանի հանգուցյալ աշխատակիցներին, ինչը կարող է անկանխատեսելի հետեւանքներ ունենալ»:
Հիշեցնենք, որ այսօր` նոյեմբերի 11-ին «Նաիրիտ» գործարանի մի քանի տասնյակ աշխատակիցներ բողոքի ակցիա են անցկացրել կառավարության շենքի առջեւ: Նրանց բողոքը լսել է էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Ցուցարարները դժգոհել են, որ 3-4 ամսվա աշխատավարձ չեն ստացել, բացի այդ, գործարանի ղեկավարությունը պարտադրում է ստորագրել մի փաստաթղթի տակ, ըստ որի իրենք աշխատանքի չեն գալիս իրենց կամքով: Բողոքում էին, որ անգամ աշխատանքի գնալու գումարներ չունեն:Էներգետիկայի նախարարը խոստացել է մինչեւ նոյեմբերի 16-ը պարզաբանումներ կներկայացնի: Նա ասաց, որ կառավարությունը եւս քայլեր է ձեռնարկում այդ ուղղությամբ՝ չմանրամասնելով, թե ինչ քայլեր:
Ավելի վաղ «Նաիրիտի» աշխատակիցները NEWS.am-ին հայտնել էին, որ «Նաիրիտի» աշխատակից, 48-ամյա Սիմոն Զարգարյանն օրեր առաջ մահացել է հիվանդանոցում՝ չկարողանալով վճարել վիրահատության համար անհրաժեշտ 100 հազար դրամը (մոտ 280 դոլար): Նրանց խոսքով՝ հիվանդ բանվորը ունեցել է 3 ամսվա չվճարած աշխատավարձ, ու երբ գործարանի ղեկավարությանը խնդրել է՝ վճարել անգամ մեկ ամսվա պարտքը, չեղյալ հայտարարելով մյուս 2 ամիսներինը, մերժում է ստացել:

Руководство завода «Наирит» выступило с заявлением в связи с невыплатой зарплат за несколько месяцев и протестом сотрудников.
«В связи с невыплатой зарплат в компании «Завод Наирит» создалась напряженная обстановка и распространенная сегодня в прессе дезинформация может привести к обострению. Просим воздержаться от распространения не уточненной и необоснованной информации, более того, не вмешивать политических деятелей и ныне покойных сотрудников завода, что может привести к непредсказуемым последствиям».
Напомним, что 11 ноября несколько десятков сотрудников завода «Наирит» провели акцию протеста перед зданием Правительства. Их протесты выслушал министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян. Они сообщили, что не получали зарплату за 3-4 месяца, кроме этого, руководство вынуждает их подписаться под документом, согласно которому, они не приходят на работу по собственному желанию. Они также сообщили, что у них нет средств, чтобы ходить на работу. Министр энергетики пообещал им предоставить разъяснения до 16 ноября. Он сказал, что правительство предпринимает шаги в этом направлении, не вдаваясь в подробности.
Ранее сотрудники «Наирита» сообщили корреспонденту Новости Армении – NEWS.am о том, что сотрудник завода «Наирит», 48-летний Симон Заргарян несколько дней назад умер в больнице, не сумев заплатить необходимые для операции 100 тыс. драмов (около $280). По их словам, больной рабочий не получил зарплату за 3 месяца, и, когда он попросил руководство завода покрыть хотя бы задолженность за месяц, аннулировав задолженность за остальные 2 месяца, то получил отказ.