Նիդեռլանդացի ընտրողների շրջանում հայտնի երկու կայքեր չորեքշաբթի օգտատերերին անհասանելի են դարձել՝ հավանաբար հաքերային հարձակման հետեւանքով: Այս մասին հայտնում է «Ռեյթերը»:
Գործակալության տեղեկություններով՝ անհայտ հաքերները հարձակվել են Stemwijzer եւ Kiescompas կայքերի վրա, որոնք «Նիդեռլանդների բնակիչներին օգնում են որոշել, թե որ կուսակցության օգտին քվեարկեն»: Կայքերն ընտրողներին առաջարկում են մի շարք հարցերի պատասխանել, որից հետո ցույց են տալիս, թե որ կուսակցության գաղափարախոսությունն է համապատասխանում իրենց տեսակետին: Նշվում է, որ ընտրողների մեծամասնությունը կայքեր է այցելել մինչեւ ընտրությունները, այլ ոչ թե քվեարկության օրը:
Նիդեռլանդներում խորհրդարական ընտրությունները ընթանում են այսօր՝ մարտի 15-ին:
Stemwijzer կայքը հաստատել է, որ կայքի վրա «DDoS հարձակում» է իրականացվել: Ներկայումս կայքը հասանելի է, սակայն հարձակումները շարունակվում են:
Չորեքշաբթի Twitter ընկերությունը եւս հաստատել է, որ ցանցի խոշոր կազմակերպությունների եւ ընկերությունների հաշիվների վրա հաքերային հարձակումներ են կատարվել:

Два самых популярных у нидерландских избирателей сайта оказались недоступны для интернет-пользователей в среду, вероятно, из-за хакерской атаки, передает РИА Новости со ссылкой на агентство Рейтер.
По данным агентства, неизвестные атаковали сайты Stemwijzer и Kiescompas, которые «помогают жителям Нидерландов решить, за какую партию голосовать». Сайты предлагают избирателям ответить на ряд вопросов, а затем показывают, идеология какой партии совпадает с их точкой зрения. При этом отмечается, что большинство избирателей посещали сайты до выборов, а не в сам день голосования. Парламентские выборы в Нидерландах состоятся 15 марта.
Сайт Stemwijzer подтвердил, что на него была совершена «атака DDoS». На данный момент сайт доступен, но продолжает подвергаться нападениям. «Происходит следующее: мы можем решить проблему на какое-то время, но затем она снова возникает», — сообщила представитель сайта.
Также в среду компания Twitter подтвердила, что произошла хакерская атака на несколько аккаунтов крупных организаций и компаний в этой соцсети.