Կլինի արդյոք Հայաստանում գիտական աստիճանների երկաստիճան, թե միաստիճան համակարգ՝ երկրորդական հարց է, գլխավորը գիտական աստիճանների տրամադրման այնպիսի համակարգ ունենալն է, որը աշխարհի հետ համադրելի լինի։ Այս մասին մարտի 17-ին Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հաշվետու ժողովի ժամանակ հայտնել է Գիտության պետկոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը։
Նա հիշեցրել է, որ կառավարության ծրագիրը , որը հաստատվել է 2016-ի հոկտեմբերին, ներառում է մի շարք դրույթներ գիտության զարգացման մասին։ Առաջին կետը 2017-ին գիտական աստիճանների տրամադրման համակարգի արդիականացումն է՝ այն եվրոպական համակարգի հետ համադրելի դարձնելու նպատակով։ Երկրորդ կետը՝ տարիքային սահմանափակումն է ( մինչեւ 70 տարեկան) գիտության մեջ վարչական պաշտոններ զբաղեցնող մարդկանց համար։ «Մենք պետք է մշակենք չափանիշներ ու ինքներս մեզ համար պարզենք, թե գիտության մեջ որ պաշտոններն են վարչական համարվում»,- ասել է նա։ Ծրագրի երրորդ կետը նախատեսում է մեծ ծավալի ֆինանսավորման ուղղում կիրառական ու կոնստրուկտորային մշակումներին։ «Եվս մեկ կետ է պաշտպանական կամ երկակի նշանակության ծրագրերի ծավալների ավելացումը ու դրանց իրականացման խթանումը»,- ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է գիտական աստիճանների համակարգի արդիականացմանը, ապա այս հարցում, ըստ Սամվել Հարությունյանի, արդեն խոսակցություններ են պտտվում, որտեղ շեշտադրումները գլխավոր հարցերի փոխարեն երկրորդականների վրա են։ «Մասնավորապես մամուլում շրջանառվում են լուրեր, որ Գիտպետկոմն ուզում է կլանել ԲՈՀ–ը։ «Ես ուզում են ներկաներին վստահեցնել, որ նման հարցադրումը երկրորդական է, ու այն մեզ շեղում է բուն էությունից։ Կոնկրետ ինձ համար, որպես Գիտպետկոմի ղեկավարի, սկզբունքային նշանակություն չունի՝ կլինի երկաստիճան մոդել, թե միաստիճան։ Այս հարցում կարեւորը աշխարհի հետ համադրելի համակարգ ունենալն է»։
Սամվել Հարությունյանը նշել է, որ աշխարհն շատ արագ է փոխվում ,ու գիտությունն էլ նրա հետ մեկտեղ, եւ գիտությունում հիմա հայտնվել են առարկաներ, որոնք առաջ չկային, օրինակ կյանքի մասին գիտությունը կամ նանոտեխնոլոգիաների ոլորտը ։ «Դրա համար էլ մենք պետք է նոր մասնագիտություններ ստեղծենք ասպիրանտների համար։ Խորհրդային ժամանակներից մնացած համակարգը հնացել է, այն պետք է վերանայել»,- ասել է նա, հավելելով, որ հստակ չափանիշներ է պետք մշակել ասպիրանտական տեղերի բաշխման համար, որպեսզի չլինեն այս կամ այն մասնագիտացումներով տեղերի ուռճացված քանակություն։
Նա ներկայացրել է վերջին 10 տարում Հայաստանում տարբեր մասնագիտություններով պաշտպանած դիսերտացիաների թվի ու պաշտպանությունից հետո այդ նույն ոլորտներում աշխատող գիտնականների թվի մասին «զավեշտալի վիճակագրություն»։ Օրինակ տնտեսագիտության գծով Հայաստանում պաշտպանել են 31 դոկտորական ու 1006 թեկնածուական դիսերտացիա ու պաշտպանածների միայն 2․4 տոկոսն է մնացել կրթության ու գիտության ոլորտում։ Տեխնիկական գիտությունների ոլորտում՝ 64 դոկտոր ու 725 թեկնածու է եղել, որոնց միայն 13 տոկոսն է մնացել կրթության ու գիտության ոլորտում։ Մանկավարժության ոլորտում միայն 2․9 տոկոսն է մնացել, իրավագիտությունում՝ ընդամենը 1․8 տոկոսը։ Միջինը պաշտպանածների միայն 14․3 տոկոսն է մնացել գիտության ու կրթության ոլորտում։ Այս պատկերը Սամվել Հարությունյանը մտահոգիչ է անվանել։
Սամվել Հարությունյանի խոսքով վերանայման ենթակա են նաեւ ասպիրանտուրայում ուսման ժամկետը, հայցվորության համակարգը, գիտական պարբերականների ցանկը, որոնցում հրապարակումները ընդունելի են դիսերտացիաների պաշտպանության համար եւ այլն։

Будет в Армении двухступенчатая система ученых степеней или одноступенчатая – это вопрос второстепенный, главное – иметь сопоставимую с миром систему выдачи ученых степеней. Об этом на отчетном собрании Национальной академии наук Армении 17 марта заявил председатель Госкомитета науки Самвел Арутюнян.
Он напомнил, что программа правительства, утвержденная в октябре 2016 года, включает ряд положений относительно развития науки. Первый пункт – это модернизация системы предоставления ученых степеней в течение 2017 года с целью сделать ее сопоставимой с европейской системой. Второй пункт – возрастное ограничение (до 70 лет) для людей, занимающих административные должности в науке. «Мы должны разработать критерии, и выяснить для себя, какие должности в науке являются административными», - сказал он. Третий пункт программы правительства, касающийся науки, предполагает направление большего объема финансирования на прикладные и конструкторские разработки. «И еще один пункт – увеличение объемов программ оборонного или двойного назначения и стимулирование их реализации», - сказал он.
Что же касается пункта программы о модернизации системы ученых степеней, то по этому вопросу, по словам Самвела Арутюняна, уже крутятся разговоры, где смещены акценты с главных вопросов на второстепенные. «В частности, в прессе муссируются слухи, что Госкомитет желает поглотить ВАК, или что «реформаторы от науки» желают перейти от двухступенчатой системы ученых степеней к одноступенчатой. Я хочу заверить присутствующих, что такая постановка вопроса является второстепенной, и она отвлекает нас от сути. Конкретно для меня, как для главы Госкомитета, не имеет принципиального значения, будет двухступенчатая модель, или одноступенчатая. В этом вопросе для нас главное – иметь сопоставимую с миром систему выдачи ученых степеней», - сказал он.
Самвел Арутюнян отметил, что мир меняется очень быстро, и наука вместе с ним, и в науке сегодня появились дисциплины, которых раньше не было, например, наука о жизни, или сфера нанотехнологий. «Поэтому мы должны сформулировать новые специальности для аспирантов. Оставшаяся у нас с советского времени система сильно устарела, и ее надо пересмотреть», - сказал он, добавив, что следует также разработать четкие критерии для распределения аспирантских мест, чтобы не было раздутого числа мест по тем или иным специальностям.
Он представил «курьезную» статистику по числу диссертаций, защищенных за 10 лет в Армении по той или иной специальности, и по числу ученых, оставшихся после защиты в науке в тех же сферах. Так, по экономике с 2006 по 2015 год в Армении защищена 31 докторская и 1006 кандидатских диссертаций, и только 2,4% защитившихся по данной дисциплине остались в сфере науки и образования. По техническим наукам картина следующая: 64 доктора и 725 кандидатов, из них 13%  остались в науке и образовании. В педагогике в науке остались 2,9%, в юриспруденции – всего 1,8%. «В среднем по всем сферам за последние десять лет в науке и образовании остались всего 14,3% защитившихся. Это картина, которая вызывает серьезное беспокойство», - сказал Самвел Арутюнян.
По словам председателя Госкомитета, подлежат также пересмотру срок обучения в аспирантуре, институт соискательства, список научных изданий, публикации в которых приемлемы для защиты диссертаций и пр.