Չինաստանում 2017-ի հունվարից գործարկվել է ածուխից էթիլ սպիրտ ստանալու՝ աշխարհի առաջին արտադրական գիծը, իսկ հիմա, երկու ամիս անց, այն ցույց է տվել իր բարձր կայունությունն ու արդյունավետությունը, հայտնել է Չինաստանի գիտությունների ակադեմիան։
Եզակի տեխնոլոգիան, որը թույլ է տալիս ածխից մաքուր էթանոլ արտադրել, մշակել էին Քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտի գիտնականները՝ Shaanxi Yanchang Petroleum ընկերության մասնագետների հետ միասին։
Արտադրական գծի հզորությունը տարեկան հարյուր հազար տոննա սպիրտ է։ Ընդ որում խոսքը բարձրորակ արտադրանքի մասին է ՝ էթիլ սպիրտի խտանյութը, որը ստացվում է ածխից, ավելի քան իննունինը տոկոսանոց է։
«Էթանոլի արտադրության հեռանկարային տեխնոլոգիան հատկապես պահանջված է նավթային հումքի պակասի պայմաններում։ Նման նախագծերը նպաստում են Չինաստանի էներգետիկ անվտանգության ամրապնդմանը»,- ասել է Չինաստանի գիտությունների ակադեմիայի ղեկավար Բայ Չունլին։
Էթանոլը կարող է կիրառվել որպես բիովառելիք, որը շրջակա միջավայրին ավելի քիչ վնաս է տալիս, քան վառելիքի ավանդական տեսակները։

Первая в мире промышленная линия по производству этилового спирта из угля заработала на территории Китайской Народной Республики еще в январе 2017-го года, а теперь, по прошествии двух месяцев, показала высокую стабильность и эффективность — сообщает информационное агентство ТАСС, ссылающееся на официальное заявление Академии наук КНР.
Уникальна технология, позволяющая производить чистый этанол из угля, была разработана учеными Института химической физики, расположенного в городе Далянь, что в провинции Ляонин. Кроме ученых, в проекте принимали участие специалисты компании Shaanxi Yanchang Petroleum.
Мощность производственной линии — сто тысяч тонн спирта в год. При этом, речь идет о высококачественном продукте — концентрация этилового спирта, получаемого из угля, составляет более, чем девяносто девять с половиной процентов.
«Перспективная технология производства этанола является особенно востребованной в условиях недостатка нефтяного сырья. Проекты, подобные этому, способствуют укреплению энергетической независимости Китая», — заявил Бай Чуньли, руководитель китайской Академии наук.
Этанол, как отметил Чуньли, может применяться в качестве биотоплива, которое наносит окружающей среде гораздо меньше вреда, чем традиционные виды топлива.