Ռուսաստանը սպառազինություններ չի մատակարարում այն կազմակերպություններին, որոնք ՄԱԿ-ը ճանաչել է ահաբեկչական, այդ թվում «Թալիբան» շարժմանը։ Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի ՊՆ ներկայացուցիչ, գեներալ մայոր Իգոր Կոնաշենկովը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ի տարբերություն ամերիկյան պետական գերատեսչությունների՝ Ռուսաստանի ՊՆ-ն չի ունեցել ու չի կարող ունենալ որեւէ փոխգործակցություն ՄԱԿ-ի կողմից ահաբեկչական ճանաչված կազմակերպությունների հետ ու առավել եւս սպառազինություններ մատակարարել դրանց»,- հայտնել է Կոնաշենկովը։
Ավելի վաղ Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի հրամանատար, ԱՄՆ բանակի գեներալ Քերթիս Սկապարոտին մեղադրել է Ռուսաստանին Աֆղանստանում «Թաիլբան» արմատական շարժմանը օգնելու մեջ։

Россия не поставляет вооружения организациям, признанным ООН террористическими, в том числе движению «Талибан». Об этом заявил представитель Минобороны России генерал-майор Игорь Конашенков, передает ТАСС
«В отличие от американских государственных ведомств, у Минобороны России не было и не может быть какого-либо взаимодействия, а тем более поставок вооружения организациям, признанным ООН террористическими», — заявил Конашенков.
Ранее командующий НАТО в Европе генерал армии США Кертис Скапаротти обвинил Россию в помощи радикальному движению «Талибан» в Афганистане.