ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ավստրիայի ԱԳՆ ղեկավար Սեբաստյան Կուրցը միացել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների արցախյան հակամարտության քաղաքական կարգավորման գործընթացը վերսկսելու կոչին, ինչի մասին ասվում է մարտի 9-ին արված նրանց հայտարարությունում։
«Պայքարն ու բռնությունը, որը մենք տեսանք մեկ տարի առաջ, ամենասարսափելին է վերջին երկու տասնամյակում, հանգեցրեցին ավերածությունների, տառապանքների ու մարդկային կորուստների։ Դա վառ հիշեցումն է այն բանի, թե որքան արագ ռազմական մեխանիզմը կարող է խաթարել խաղաղություն ձեռք բերելու ջանքերը։ Դրա հետ կապված՝ մենք կողմերին կոչ ենք անում զերծ մնալ ցանկացած գործողություններից, որոնք սպառնալիքի տակ են դնում հրադադարը։ Բոլորը կողմերը պետք է կատարեն միջազգային մարդասիրական պարտականություններին խստորեն հետեւելու պարտավորվածությունը, ռազմական հանցագործությունները երբեք արդարացված չեն կարող լինել», - հայտարարել է Կուրցը։
Հիշեցնելով 2016-ի ապրիլին շփման գծում բռնության բորբոքման մասին՝ Կուրցը նշել է, որ բանակցություններում ինքը նոր ազդակի հույս ունի։
«Շփման գծում զոհերի հանգեցնող բախումներն ու հրադադարի լուրջ խախտումներն անցյալ տարվա ընթացքում անհանգստության տեղիք տվեցին։ Ժամանակն է կենտրոնանալ վստահությունն ամրապնդող պրագմատիկ եւ գործանական քայլերի, ինչպես նաեւ էական բանակցությունների վերսկսման վրա», - ընդգծել է Ավստրիայի ԱԳՆ ղեկավարը։
Այդ ենթատեքստում Կուրցը ափսոսանք է հայտնել, որ 2016-ի ապրիլյան ողբերգական իրադարձություններից հետո զոհեր են եղել եւ տուժած ընտանիքներին ցավակցություն հայտնել։ «Անցյալ տարվա ռազմական գործողությունների հետեւանքները հայերին ու ադրբեջանցիներին խանգարեցին հավատալ խաղաղությանը, բայց, ինչպես ես արդեն բազմիցս հայտարարել եմ, արցախյան հիմնախնդրի ռազմական լուծում գոյություն չունի։ Մենք այժմ պետք է խաղաղություն ծրագրենք եւ թույլ չտանք պատերազմի իր վերադարձը՝ իր բոլոր սարսափելի հետեւանքներով», - հավելել է Կուրցը։
ԵԱՀԿ գործող նախագահը նաեւ բարձր է գնահատել դեսպան Անջեյ Կասպրշիկի եւ նրա թիմի աշխատանքը, ինչի վկայությունն է 2017-ի փետրվարին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ակտիվ համագործակցությունը զոհված զինծառայողների մարմինները վերադարձնելու հարցում։
«ԵԱՀԿ նախագահությունը պատրաստ է իր վաստակը ներդնել 2016-ին Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետագա իրականացման ու առաջխաղացման մեջ», - ամփոփել է Կուրցը։

Действующий председатель ОБСЕ, глава МИД Австрии Себастьян Курц присоединился к призыву сопредседателей Минской группы ОБСЕ к возобновлению процесса политического урегулирования карабахского конфликта, о чем говорится в их заявлении от 29 марта.
«Борьба и насилие, которые мы наблюдали год назад, самая страшная за последние два десятилетия, привели к разрушениям, страданиям и человеческим потерям. Это яркое напоминание о том, как быстро военный механизм может подорвать усилия по достижению мира. В связи с этим  мы призываем стороны воздержаться от любых действий, которые ставят под угрозу прекращение огня. Все стороны должны выполнять обязательство строго соблюдать международные гуманитарные обязательства, военные преступления никогда не могут быть оправданы», - заявил Курц.
Напомнив о вспышке насилия на линии соприкосновения в апреле 2016 года, Курз отметил, что он надеется на новый импульс в переговорах: «Столкновения и серьезные нарушения прекращения огня на линии соприкосновения, приводящие к жертвам, вызывали обеспокоенность в течение всего прошедшего года. Настало время сосредоточиться на прагматических и практических шагах по укреплению доверия, а также возобновлению переговоров по существу», - подчеркнул глава МИД Австрии.
В этом контексте Курц выразил сожаление в связи с тем, что имели место жертвы после трагических событий в апреле 2016 года и выразил свои соболезнования пострадавшим семьям. «Последствия прошлогодних боевых действий помешали армянам и азербайджанцам поверить в мир, но, как я уже неоднократно заявлял, военного решения нагорно-карабахского конфликта не существует. Мы должны планировать мир сейчас и не допустить возвращения войны со всеми ее ужасными последствиями», - добавил Курц.
Действующий председатель ОБСЕ также высоко оценил работу посла Анджея Касрпшика и его команды, свидетельством чему является активное содействие в проведении гуманитарной операции Международного комитета Красного Креста в феврале 2017 года по передаче тел погибших военнослужащих. «Председательство ОБСЕ готово внести свой вклад в усилия сторон по дальнейшему продвижению и реализации договоренностей, достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге в 2016 году», - заключил Курц.