ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ավստրիայի ԱԳՆ ղեկավար Սեբաստյան Կուրցը միացել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների արցախյան հակամարտության քաղաքական կարգավորման գործընթացը վերսկսելու կոչին, ինչի մասին ասվում է մարտի 9-ին արված նրանց հայտարարությունում։
«Պայքարն ու բռնությունը, որը մենք տեսանք մեկ տարի առաջ, ամենասարսափելին է վերջին երկու տասնամյակում, հանգեցրեցին ավերածությունների, տառապանքների ու մարդկային կորուստների։ Դա վառ հիշեցումն է այն բանի, թե որքան արագ ռազմական մեխանիզմը կարող է խաթարել խաղաղություն ձեռք բերելու ջանքերը։ Դրա հետ կապված՝ մենք կողմերին կոչ ենք անում զերծ մնալ ցանկացած գործողություններից, որոնք սպառնալիքի տակ են դնում հրադադարը։ Բոլորը կողմերը պետք է կատարեն միջազգային մարդասիրական պարտականություններին խստորեն հետեւելու պարտավորվածությունը, ռազմական հանցագործությունները երբեք արդարացված չեն կարող լինել», - հայտարարել է Կուրցը։
Հիշեցնելով 2016-ի ապրիլին շփման գծում բռնության բորբոքման մասին՝ Կուրցը նշել է, որ բանակցություններում ինքը նոր ազդակի հույս ունի։
«Շփման գծում զոհերի հանգեցնող բախումներն ու հրադադարի լուրջ խախտումներն անցյալ տարվա ընթացքում անհանգստության տեղիք տվեցին։ Ժամանակն է կենտրոնանալ վստահությունն ամրապնդող պրագմատիկ եւ գործանական քայլերի, ինչպես նաեւ էական բանակցությունների վերսկսման վրա», - ընդգծել է Ավստրիայի ԱԳՆ ղեկավարը։
Այդ ենթատեքստում Կուրցը ափսոսանք է հայտնել, որ 2016-ի ապրիլյան ողբերգական իրադարձություններից հետո զոհեր են եղել եւ տուժած ընտանիքներին ցավակցություն հայտնել։ «Անցյալ տարվա ռազմական գործողությունների հետեւանքները հայերին ու ադրբեջանցիներին խանգարեցին հավատալ խաղաղությանը, բայց, ինչպես ես արդեն բազմիցս հայտարարել եմ, արցախյան հիմնախնդրի ռազմական լուծում գոյություն չունի։ Մենք այժմ պետք է խաղաղություն ծրագրենք եւ թույլ չտանք պատերազմի իր վերադարձը՝ իր բոլոր սարսափելի հետեւանքներով», - հավելել է Կուրցը։
ԵԱՀԿ գործող նախագահը նաեւ բարձր է գնահատել դեսպան Անջեյ Կասպրշիկի եւ նրա թիմի աշխատանքը, ինչի վկայությունն է 2017-ի փետրվարին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ակտիվ համագործակցությունը զոհված զինծառայողների մարմինները վերադարձնելու հարցում։
«ԵԱՀԿ նախագահությունը պատրաստ է իր վաստակը ներդնել 2016-ին Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետագա իրականացման ու առաջխաղացման մեջ», - ամփոփել է Կուրցը։

OSCE Chairperson-in-Office, Austria’s Foreign Minister Sebastian Kurz, today joined the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ call for the sides to renew engagement in the political settlement process as expressed in their statement on 29 March.
“The fighting and the violence we witnessed one year ago – the worst in the past two decades – caused destruction, suffering and human losses. It was a vivid reminder of how quickly the machinery of war can undermine efforts for peace. On this occasion, we call on all sides to refrain from any actions that jeopardize the ceasefire. All sides must live up to their commitment to strictly observe their international humanitarian obligations – war crimes can never be justified,” said Kurz.
Recalling the outbreak of violence in April 2016 along the Line of Contact, he underlined his hope for fresh impetus in the negotiations: “Clashes and serious violations of the ceasefire on the Line of Contact, resulting in casualties, were of particular concern to us throughout the past year. It is now high time for a focus on pragmatic and practical steps for confidence-building as well as a resumption of substantive negotiations,” emphasized Kurz.
In this context, Kurz voiced his regret at the further loss of lives since the tragic events in April 2016 and expressed his condolences to the affected families. “The aftershock of the fighting one year ago has made it more difficult for Armenians and Azerbaijanis to believe in peace, but as I have stated on numerous occasions, there is no military solution to the Nagorno-Karabakh conflict. We should plan for peace now, and not allow war to return with all of its terrible consequences,” Kurz added.
Kurz also commended the work of Ambassador Andrzej Kasprzyk and his team, illustrated by the active facilitation of a humanitarian operation by the International Committee of the Red Cross in February 2017 to retrieve the remains of the deceased servicemen.
“The OSCE Chairmanship stands ready to contribute to the efforts of the sides to further advance and implement the agreements reached during the summits in Vienna and St. Petersburg in 2016,” concluded Kurz.