Պոլսո հայոց պատրիարքարանի կրոնական ժողովի ատենապետ եպիսկոպոս Սահակ Մաշալյանը անդրադարձել է Ստամբուլի փոխնահանգապետի հետ հանդիպման հետ կապված մանրամասներին։
Ինչպես տեղեկացնում է Ստամբուլի «Ակոս»–ը եպիսկոպոս Մաշալյանը շեշտել է, թե իրականությանը չի համապատասխանում արք. Աթեշյանի այն հայտարարությունը, թե փոխնահանգապետն ասել է, որ մինչ պատրիարքի ընտրությունը Աթեշյանը պաշտոնին է մնալու։
Նշենք, որ Ավելի վաղ  Էջմիածնում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ միասին համաձայնություն էր կայացվել, որ Պոլսո հայոց պատրիարքական տեղապահի ընտրություն է տեղի ունենալու, որից հետո կառավարության կոմղից նշանակված փոխպատրիարք արք․ Աթեշյանը հրաժարական է տալու։ Սակայն ընտրության արդյունքում հաղթել է արք․ Բեքչյանը, որից հետո արք․ Աթեշյանը հրաժարական չի տալիս։ Նա նահանգապետարանից մի թուղթ է ներկայացրել, թե նահանգապետարանը օրինական չի համարում տեղապահի ընտրությունը։
Այնուհետ արք. Աթեշյանն ու Սահակ Մաշալյանը հանդիպել էին փոխնահանգապետի հետ։ Հանդիպումից հետո արք. Աթեշյանը պնդել էր, թե փոխնահանգապետը շեշտել է, թե մինչ պատրիարքի ընտրությունները Աթեշյանն է մնալու պաշտոնին։

Глава Духовного совета  Константинопольского патриархата, епископ Саак Машалян представил подробности встречи с вице-губернатором Стамбула.
Как пишет армянская газета Стамбула «Акос», Машалян подчеркнул: заявление архиепископа Атешяна о том, что вице-губернатор якобы заявил, мол, тот останется на своем посту до выборов патриарха, не соответствует действительности.
Отметим, что ранее в Эчмиадзине во время встречи с Католикосом всех армян была достигнута договоренность о том, что после выборов местоблюстителя Константинопольского патриарха Армянской апостольской церкви Атешян подаст в отставку с поста заместителя патриарха Константинопольского патриархата ААЦ, на который его назначило турецкое правительство. На выборах победу одержал архиепископ Гарегин Бекчян, однако Атешян уходить не собирается. Он представил сообщение властей Стамбула, в котором отмечается, что проведение патриарших выборов невозможно с правовой точки зрения. Затем Атешян и Машалян встретились с вице-губернатором. Именно после этой встречи Атешян заявил: вице-губернатор считает, что до выборов патриарха он должен остаться на своем посту.