Մոսկվայում տարօրինակ են համարում Վաշինգտոնի հայտարարությունները նախ այն մասին, որ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի կերպարը առաջնային չէ, իսկ դրանից հետո՝ նրան գահընկեց անելու մասին ելույթները։
«Սա շատ տարօրինակ դիրքորոշում է։ Ամերիկյան վարչակազմի տատանումները մի կողմից մյուսը ցույց են տալիս, որ նրանք, ըստ երեւույթին, որոշակի դիրքորոշում չունեն սիրիական ճգնաժամի կարգավորման հարցում։ Քանի որ այն դիրքորոշումը, որ Ասադը նրանց համար առաջնայնություն չէ ու կարող է իշխանության ղեկին մնալ որոշ ժամանակ, իրավիճակի մի կողմն է։ Բայց սիրիական ավիաբազայյի ռմբակոծությունները վկայում են այն մասին, որ այնտեղ սկսում են գերիշխել այլ դիրքորոշումներ՝ հօգուտ սիրիական հակամարտության ռազմական լուծման»,- հայտնել է ԱԳՆ փոխնախարար Գենադի Գատիլովը։
«Սա իհարկե մեր կարծիքով այն ճանապարհը չէ, որը տանում է դեպի քաղաքական կարգավորում ու դա ոչ մի կերպ չի տեղավորվում մեր կառուցողական համագործակցության շրջանակների կամ հեռանկարների մեջ՝ սիրիական կարգավորման ուղիների որոնման առումով»,- նշել է դիվանագետը։

В Москве считают «странными» заявления Вашингтона сначала о том, что фигура президента Сирии Башара Асада не является приоритетом, а вслед за этим выступления в пользу его смещения.
«Это очень странная позиция. Метание американской администрации из одной стороны в другую показывает, что у них, наверное, до сих пор нет определенной линии в отношении урегулирования сирийского кризиса. Потому что позиция о том, что Асад для них не является приоритетом и может оставаться у власти на протяжении какого-то времени - это одна сторона ситуации. Но бомбардировки сирийской авиабазы свидетельствуют о том, что там начинают возобладать другие позиции в пользу военного решения сирийского конфликта», - заявил в интервью Интерфаксу замглавы МИД РФ Геннадий Гатилов.
«Это, конечно, не является, с нашей точки зрения, путем, который ведет к политическому урегулированию, и это никак не укладывается в рамки или в перспективы нашего конструктивного сотрудничества в плане поиска путей в урегулировании сирийского кризиса»,  - отметил дипломат.