Ռուսաստանն ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի հետ կառուցողական բանակցությունների հույս ունի։ Այս մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ կայքում, հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը։
Թիլերսոնի այցի ընթացքում Ռուսաստանը նախատեսում է հասկանալ Վաշինգտոնի ծրագրերը՝ ԿԺԴՀ-ի հետ կապված։ Հաղորդագրությունում ասվում է, որ ՌԴ-ի ու ԱՄՆ-ի նպատակները համընկնում են երկկողմանի եւ միջազգային օրակարգում մի շարք հարցերի շուրջ։
ՌԴ ԱԳՆ-ում նախատեսում են, որ ԱՄՆ-ը կհամաձայնի Սիրիայի Իդլիբ նահանգում ՔԶԱԿ-ի (Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպություն) մասնակցությամբ միջադեպի հետաքննությանը։ Նշվում է նաեւ, որ Սիրիայի Շայրաթ ռազմաբազային ԱՄՆ-ի հարվածը հանգեցնում է ահաբեկիչների ուժգնացմանը։
Ըստ հաղորդագրության՝ ՌԴ-ն հույս ունի, որը ԱՄՆ-ը չի հրաժարվի ապրիլի 14-ին Աֆղանստանի շուրջ միջազգային խորհրդակցություններից։

Россия надеется на конструктивные переговоры с госсекретарем США Рексом Тиллерсоном. Об этом говорится в сообщении на сайте Министерства иностранных дел РФ, передает ТАСС.
В ведомстве полагают, что Россия в ходе визита Тиллерсона рассчитывает понять планы Вашингтона в отношении КНДР. В сообщении говорится, что у России и США совпадают цели по ряду вопросов двусторонней и международной повестки.
В МИД РФ рассчитывают, что США согласятся на объективное расследование с привлечением ОЗХО инцидента в сирийском Идлибе. В сообщении также говорится, что удар США по сирийскому аэродрому Шайрат ведет к усилению террористов.
В заявлении говорится, что РФ надеется, что США не будут отказываться от участия в международных консультациях по Афганистану 14 апреля.
Москва также рассчитывает, что Вашингтон сможет побудить Киев к неукоснительному выполнению минских соглашений.