Բաքվում Ռուսաստանի դեսպանատունը շարունակում է ուշադիր հետեւ ել Լապշինի գործին առնչվող իրավիճակին։ Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նրա խոսքով հիմա քննությունը նրա գործով շարունակվում է ( քննության ժամկետը երկարացվել է մինչեւ հուլիսի 15-ը)։ «Պահման պայմանների կապակցությամբ գանգատներ նա չի արտահայտել։ Նրա առողջական վիճակի վատացման կապակցությամբ Ռուսաստանի քաղաքացու ազգականների մտահոգության մասին քննչական մեկուսարանի ղեկավարությունը տեղեկացված է։ Դեսպանատան համառ խնդրանքով իրականացվել է Լապշինի բուժհետազոտություն։ Ես չեմ մանրամասնի, կարող եմ ասել, որ մենք վերահսկողության տակ ենք պահում իրավիճակը։ Դեսպանատունը մշտական կապ է պահպանում Ռուսաստանի քաղաքացու փաստաբանի ու ազգականների հետ»,- նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի, Իսրայելի եւ մի շարք երկրների քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինը ձերբակալվել է 2016-ի դեկտեմբերին Մինսկում՝ Ադրբեջանի պահանջով, որտեղ նա ներառված է «սեւ ցուցակում» ԼՂՀ այցելության համար։
Ռուսաստանը եւ Իսրայելը փորձել են հասնել արտահանձնման որոշման չեղարկմանը: Սակայն Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի վերջերս կայացած մամուլի ասուլիսից հետո ակնհայտ էր, որ Լապշինին կարտահանձնեն:

MOSCOW. - The Russian Embassy in Baku continues to closely watch the situation round blogger Alexander Lapshin, the official spokesperson for the Russian MFA, Maria Zakharova, said Wednesday.
In her words, the investigation on his case is currently continuing (the deadline for the investigation has been extended to July 15). “He doesn’t complain of detention conditions. The administration of the pre-trial detention facility was notified on the concern of the Russian citizen’s relatives regarding his health deterioration. Upon the imperative request of the Embassy, Lapshin passed a medical examination. I will not elaborate on the conclusion. I can [only] say that we control the situation. The Embassy is in constant touch with the attorney and relatives of the Russian citizen,” she noted.
After his visits to Artsakh (Nagorno-Karabakh) in 2011 and 2012, Israeli Russian blogger and journalist Alexander Lapshin was “blacklisted” by Azerbaijan.
On February 7, the Supreme Court of Belarus dismissed the appeals that were filed into this case, and upheld the aforesaid decision by the General Prosecutor’s Office.
And on the evening of the same day, Belarus extradited Alexander Lapshin to the Azerbaijani capital city of Baku, where he was taken into custody.