«Մայքրոսոֆթ» ինովացիոն կենտրոնը պատրաստ կլինի մինչեւ տարեվերջ։ Այս մասին NEWS.am-Ինովացիայի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Մայքրոսոֆթ» ընկերության հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը։ Նրա խոսքով՝ կենտրոնը կգործի Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի տարածքում եւ կզբաղեցնի մոտ 500 քմ տարածք։
«Կենտրոնի ստեղծումը բուհի տարածքում հատուկ է արված, որպեսզի ուսանողներին այն մատչելի լինի, սակայն կենտրոնի աշխատանքներին կարող են մասնակցել նաեւ ՏՏ ընկերությունների աշխատակիցներ եւ ՏՏ ոլորտի անկախ մասնագետներ։ Ինովացիոն կենտրոնը բաց է լինելու բոլորի համար անվճար»,- ասաց Գ. Բարսեղյանը։
Նրա խոսքով՝ ինովացիոն կենտրոնում կներկայացվեն ինչպես «Մայքրոսոֆթ»-ի, այնպես էլ աշխարհի այլ առաջատար ՏՏ ընկերությունների նոր տեխնոլոգիական լուծումները, կենտրոնը կլինի նաեւ կրթական կենտրոն։
«Կդասավանդվեն բիզնեսը կազմակերպելու հմտություններ՝ մենեջմենթ, մարկետինգ եւ այլն, ինչը կաջակցի ինչպես Հայաստանում նորաստեղծ ընկերությունների ստեղծմանը, այնպես էլ արդեն գործող ընկերությունների զարգացմանը»,-ասաց Գ. Բարսեղյանը։
Նշենք, որ Հայաստանում «Մայքրոսոֆթ» ինովացիոն կենտրոնի ստեղծումը ՀՀ կառավարության, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի, «Մայքրոսոֆթ Ար Էյ» ընկերության համագործակցության արդյունք է: Կենտրոնի ստեղծման բյուջեն կազմում է մոտ 2,5 մլն դոլար։
Գ. Բարսեղյանի խոսքով՝ կենտրոնի նախագիծը կֆինանսավորվի ընդամենը երեք տարի, որից հետո նախատեսվում է, որ այն կանցնի ինքնաֆինանսավորման։
Տեղեկացնենք, որ «Մայքրոսոֆթ» ընկերությունը 80-ից ավելի ինովացիոն կենտրոնններ ունի աշխարհի ավելի քան 80 երկրներում, իսկ Հայաստանում ստեղծվելիք կենտրոնը կդառնա առաջինը ողջ Անդրկովկասում:

Инновационный центр Microsoft будет готов до конца года. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил директор армянского офиса компании Microsoft Григор Барсегян. По его словам, центр будет действовать на территории Государственного архитектурного университета Армении, занимать около 500 кв. м.
«Центр специально создавался на территории университета, чтобы быть доступным для студентов, однако в работе центра также могут принимать участие сотрудники IT-компаний и независимые IT-специалисты. Инновационный центр будет открыт для всех бесплатно», - заверил Барсегян, добавив, что в новом центре будут представлены как разработки Microsoft, так и решения иных ведущих компаний IT-индустрии. Кроме ознакомительной роли, вдобавок центр возьмет на себя также обучающую функцию.
«Будут преподаваться основы успешного развития бизнеса – менеджмент, маркетинг и так далее, что само по себе окажет содействие как развитию уже существующих компаний, так и созданию новых», - считает директор армянского офиса компании Microsoft.
Отметим, что создание Инновационного центра Microsoft в Армении является результатом сотрудничества правительства Армении, Агентства международного развития США, фонда «Инкубатор предприятий» и компании Microsoft RA. Бюджет проекта составляет $2,5 млн.
Тем не менее, согласно Барсегяну, проект центра будет финансироваться всего 3 года, после чего он должен окупать себя сам.
Сообщим, что компания Microsoft имеет более 80 инновационных центров в более чем 80 странах мира, а создаваемый центр станет первым на Южном Кавказе.