Հայ եւ իրանցի ժողովուրդների միջեւ առկա պատմական եւ մշակութային ընդհանրություններն ամուր հիմք են ստեղծում երկու երկրների միջեւ տարբեր բնագավառներում հարաբերությունները զարգացնելու համար: Այս մասին, ապրիլի 16-ին Իրանում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է Իրանի մեջլիսի մշակույթի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Նասրօլլահ Փեժմանֆարին:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանձնաժողովի նախագահը, ողջունելով դեսպան Թումանյանին, նշեց, որ հայ եւ իրանցի ժողովուրդների միջեւ առկա պատմական եւ մշակութային ընդհանրություններն ամուր հիմք են ստեղծում երկու երկրների միջեւ տարբեր բնագավառներում հարաբերությունները զարգացնելու համար եւ ընգծեց, որ իր գլխավորած հանձնաժողովը պատրաստ է մեծ աջակցություն ցուցաբերել մշակույթի ոլորտում Հայաստանի հետ համագործակցության խորացման ուղղությամբ։
Իր հերթին դեսպան Թումանյանը գոհունակությամբ նշեց միմյանց մշակութային ժառանգությունների հանդեպ երկու երկրների պետական մարմինների ցուցաբերած մեծ ուշադրությունը, որի վկայությունն է Իրանում հայկական եկեղեցիների եւ մշակութային կոթողների եւ Երեւանում Կապույտ մզկիթի նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքը:
Հանդիպմանը քննարկվեցին մշակույթի բնագավառի, ինչպես նաեւ երկու երկրների խորհրդարանների համապատասխան հանձնաժողովների միջեւ հետագա համագործակցության ընդլայնման հարցեր:

Существующие исторические и культурные общности между армянским и иранским народами создают крепкую основу для развития отношений между двумя странами в разных областях.  С таким заявлением на встрече с чрезвычайным и полномочным послом Армении в ИРИ Арташесом Туманяном выступил председатель комиссии по вопросам культуры Меджлиса Ирана Насроллах  Пежманфар.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства иностранных дел Армении, Пежманфар отметил, что существующие исторические и культурные общности между армянским и иранским народами создают крепкую основу для развития отношений между двумя странами в разных областях.  При этом он подчеркнул, что комиссия, возглавляемая им, готова приложить усилия для углубления  связей с Арменией в сфере культуры.
В свою очередь, Туманян с удовлетворением отметил, что  госорганы двух стран проявляют большое внимание  к культурному наследию друг друга.  Свидетельством этого является бережное отношение к армянским памятникам культуры и церквам в ИРИ, а в Армении – к Голубой мечети в Ереване.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, связанные со сферой  культуры, а также с расширением дальнейшего сотрудничества между соответствующими межпарламентскими комиссиями двух стран.