Հայ եւ իրանցի ժողովուրդների միջեւ առկա պատմական եւ մշակութային ընդհանրություններն ամուր հիմք են ստեղծում երկու երկրների միջեւ տարբեր բնագավառներում հարաբերությունները զարգացնելու համար: Այս մասին, ապրիլի 16-ին Իրանում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է Իրանի մեջլիսի մշակույթի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Նասրօլլահ Փեժմանֆարին:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանձնաժողովի նախագահը, ողջունելով դեսպան Թումանյանին, նշեց, որ հայ եւ իրանցի ժողովուրդների միջեւ առկա պատմական եւ մշակութային ընդհանրություններն ամուր հիմք են ստեղծում երկու երկրների միջեւ տարբեր բնագավառներում հարաբերությունները զարգացնելու համար եւ ընգծեց, որ իր գլխավորած հանձնաժողովը պատրաստ է մեծ աջակցություն ցուցաբերել մշակույթի ոլորտում Հայաստանի հետ համագործակցության խորացման ուղղությամբ։
Իր հերթին դեսպան Թումանյանը գոհունակությամբ նշեց միմյանց մշակութային ժառանգությունների հանդեպ երկու երկրների պետական մարմինների ցուցաբերած մեծ ուշադրությունը, որի վկայությունն է Իրանում հայկական եկեղեցիների եւ մշակութային կոթողների եւ Երեւանում Կապույտ մզկիթի նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքը:
Հանդիպմանը քննարկվեցին մշակույթի բնագավառի, ինչպես նաեւ երկու երկրների խորհրդարանների համապատասխան հանձնաժողովների միջեւ հետագա համագործակցության ընդլայնման հարցեր:

YEREVAN. – Armenian Ambassador Artashes Tumanyan met with Nasrollah Pejmanfar, the head of Iran’s Islamic Consultative Assembly (Parliament) Committee on Culture.
Pejmanfar noted that the historical and cultural similarities between the Armenian and the Iranian peoples are a solid basis for the development of relations between the two countries, the Ministry of Foreign Affairs of Armenia informed Armenian News-NEWS.am. Also, he stressed that the aforementioned parliamentary committee stands ready to assist in making cultural cooperation with Armenia grow deeper.
Tumanyan, for his part, pointed to the great attention which the state agencies of the two countries pay toward the cultural heritage one another.
The interlocutors discussed cultural matters, and the avenues for expanding cooperation between the respective committees of the Armenian and the Iranian parliaments.