Պետք է լինի մի փաստաթուղթ, որում շարադրված կլինի «Ազգ-բանակ» գաղափարի հայեցակարգը: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 20-ին, «Ազգ-բանակ-2017» համաժողովին իր ելույթում նշել է Հանրային խորհրդի նախագահ, պաշտպանության առաջին նախարար Վազգեն Մանուկյանը:
«Նախ պետք է հստակ ձևակերպվի` ինչ անհրաժեշտություն կա, որ մենք ուզում ենք անցնենք այդ գաղափարին: Կարծում եմ` շատ վտանագվոր կլինի, եթե դա պատճառաբանվի միայն Ղարաբաղով, որովհետև կգտնվեն մարդիկ, ովքեր կասեն` Ղարաբաղը տանք` հանգիստ ապրենք: Պետք է հասկանանք, որ մենք շրջապատված ենք կոնֆլիկտներով», - ասաց Վազգեն Մանուկյանը:
Երկրորդ գլխավոր հարցը, ըստ Մանուկյանի, մոտիվացիան է. «Մենք պատերազմի ժամանակ, որ հաղթեցինք մեծ մոտիվացիա ունեինք, շարժումից հետո համոզված էինք, որ մեծ նպատակներ ունենք, իսկ այսօր, ինձ թվում է՝ մոտիվացիան էապես նվազել է»:
Վազգեն Մանուկյանը կարծիք հայտնեց, որ մարդիկ պետք է սիրեն հայրենիքը և հպարտ լինեն, որ հայ են. «Պետք է լինի հասկացողություն, որ ես թիմի անդամ եմ և այդ թիմն արդար է: Ծայրահեղ լիբերալիզմը չի նպաստելու «ազգ-բանակ» ստեղծելուն: Երբեմն տպավորություն է, որ իշխանություններին ու օլիգարխներին է պետք, որ մենք լինենք ազգ-բանակ, գնանք զոհվենք: Մարդկանց մեջ պետք է լինի հասկացողություն, որ պտուղները հասանելի են լինելու բոլորին»:
Հանրային խորհրդի ղեկավարը նշեց, որ ճիշտ չէ մարդկանց շատ վախեցնել. «Եթե մենք շատ վախեցնենք մարդկանց, ասենք, որ մեզ սպանելու են, ջարդելու են` մարդիկ կասեն, է կթողնեմ կգնամ Ֆրանսիա հանգիստ կապրեմ»:

YEREVAN. - There must be a document, which will lay down the essence of  the“nation-army”idea.
President of the Public Council of Armenia, first defense minister, Vazgen Manukyan, said the aforementioned in his speech during the “Nation-army 2017”forum held in Yerevan Thursday.
“It is first necessary to formulate the need for shifting to this idea. I think it would be very dangerous to justify this only by Karabakh, since there will be people who will be for surrendering Karabakh and living quietly. We should understand that we are surrounded by conflicts,” Manukyan said.
According to Manukyan, the second important issue is the motivation. “We had great motivation when we won the war. After the movement we were sure that we have great goals. But I think the motivation has significantly reduced now,” he noted.
Manukyan also added that people should love their homeland and be proud of being Armenian. “There must be a feeling of being part of a team, and that that team is honest. Extreme liberalism won’t contribute to the creation of a ‘nation-army.’ One may sometimes get an impression that the authorities and oligarchs are those who need us to be a nation-army, as well as go and die.  People should understand that the fruit will be available to everyone.”
Apart from this, the President of the Public Council noted that frightening people too much is also wrong. “If we frighten people very much, saying that we will be killed, they will prefer leaving for France and leading quiet life there.”