Մայիսի 4-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Արցախի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Ասկերանի շրջանի ուղղությամբ՝ Ակնայից դեպի հարավ-արեւելք:
Արցախի ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնական Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) եւ ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլլերը (Մեծ Բրիտանիա)։
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը, նրա դաշտային օգնական Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) եւ ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Մարտին Շուստերը (Գերմանիա)։

STEPANAKERT. – In accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic/NKR), the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) mission on Thursday conducted a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan, in the direction of the Askeran Region of the NKR, southeast of Akna.
From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring was held by Mihail Olaru (Moldova), Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO); and Simon Tiller (Great Britain), Personal Assistant to the CiO Personal Representative, the Artsakh Ministry of Foreign Affairs informed Armenian News-NEWS.am.
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring was conducted by Ambassador Andrzej Kasprzyk, Personal Representative of the OSCE CiO; his field assistant Ghenadie Petrica (Moldova); and Martin Schuster (Germany), a staff member of his office.