Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Իվան Վոլինկինը դատապարտել է ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից «Շանթ» հեռուստաընկերության նկարահանող խմբի ավտոմեքենայի գնդակոծության միջադեպը: Այս մասին դեսպանը հայտարարել է լրագրողների հետ զրույցում:
«Երբ ոտնահարվում է մարդասիրական իրավունքը, կարծում եմ՝ առողջ դատողությամբ որեւէ անձ չի կարող չդատապարտել դա: Լրագրողները, բժիշկներն ու խաղաղ մասնագիտություն ունեցող այլ անձինք չպետք է հակամարտող կողմերի կրակի տակ հայտնվեն: Դա, իհարկե, տհաճ իրադարձություն է եւ պետք է դատապարտվի»,- նշել է դեսպանը:
Ինչ վերաբերում է շփման գծում իրադրությանը, ապա ռուսաստանցի դիվանագետը նշել է. «Մենք տեսնում ենք, որ պարբերաբար փոխհրաձգություն է տեղի ունենում, բախումներ, մարդիկ են զոհվում: 21-րդ դարում դա անթույլատրելի է: Այն առաջարկները, որոնք մշակվել են Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում՝ ուղղված հակամարտության գոտում անվտանգության ամրապնդմանը, պետք է կյանքի կոչվեն»:
Հիշեցնենք, որ նկարահանող խմբի ավտոմեքենայի գնդակոծության հետեւանքով վիրավորվել է հեռուստաընկերության օպերատոր Դավիթ Աթոյանը:

YEREVAN. – Russian Ambassador to Armenia Ivan Volynkin condemned the incident with the shelling of the Shant TV crew by Azerbaijani armed forces.
“When humanitarian law is violated, I think not a single sensible person would not condemn it. Journalists, doctors and other peaceful professions should not be under fire of the opposing sides. This, of course, is a very unpleasant incident and must be condemned,” Ambassador told reporters.
As for the situation at the line of contact, the Russian diplomat noted: “We see that there are periodic shootings, clashes, and people are dying. Of course, this is unacceptable in the 21st century. The proposals on strengthening security in the conflict area that we worked out in St. Petersburg and Vienna must be implemented.”