Հայաստանում ինտերնետի պրոֆեսիոնալները ուսանողների համար ինտերնետ կառավարման դասընթաց կանցկացնեն: Այս մասին մայիսի 12-ին՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց «Ինտերնետ միություն» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Գրիգոր Սաղիյանը:
Կազմակերպության արտաքին կապերի հարցերով ղեկավար Լիանա Գալստյանն, իր հերթին, հայտարարեց, որ դասընթացը երիտասարդներին կօգնի ավելի լավ հասկանալ, թե ինտերնտն ինչպես է գործում, ինչպիսին են նրա իրավական ասպեկտները՝ հատկապես ինտերնետի միջոցով տեսածառայությունների մատուցման հետագա զարգացման, օնլայն կոմերցիայի, կիբերհարձակումների դեմ պաշտպանության, IoT-ի նոր պայմաններում:
Ուսուցման համար կընտրվեն 20-25 ուսանողներ, որոնց համար մի քանի օր կարճաժամկետ դասընթացներ կանցկացվեն: Տեղացի մասնագետներից բացի, դասընթացներին սպասվում են «Ինտերնետ միություն» կազմակերպության Եվրոպական բյուրոյի ներկայացուցիչների դասախոսությունները, նաեւ Ռուսաստանում IoT-ի ղեկավար Անդրեյ Կոլեսնիկովի:

Профессионалы интернета в Армении проведут школу интернет-управления для студентов. Об этом заявил на встрече с журналистами 12 мая руководитель НПО «Интернет сообщество» Григор Сагиян.
Как заявила, в свою очередь, руководитель по внешним связям организации Лианна Галстян, курсы помогут молодёжи лучше понять, как действует интернет, каковы правовые аспекты его управления – особенно в новых условиях дальнейшего развития OTT-услуг, онлайн-коммерции, защиты против киберпреступлений, а также интернета вещей.
Для обучения будут отобраны 20 – 25 студентов, для которых пройдут краткосрочные курсы в несколько дней. Помимо местных специалистов, на курсах ожидаются лекции представителей Европейского бюро организации «Интернет-сообщество», а также руководителя Ассоциации интернета вещей (IoT) России Андрея Колесникова.