Ռուսաստանում Պերմյակովը լիարժեք պատիժ կկրի: Մայիսի 18-ին՝ նոր գումարման ԱԺ առաջին նիստի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Հանրապետական կուսակցությունից ընտրված պատգամավոր, նախկին գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը:
Անդրադառնալով Պերմյակովին Ռուսաստանին արտահանձնելու հարցին՝ նա նշեց, որ դատապարտյալին իր քաղաքացիության երկիր ուղարկելը պայմանագրային դրույթ է, որը գործում է 1946 թվականից: «Սա տարածվում է աշխարհի բոլոր երկրների վրա: Երբ հանցագործություն կատարած անձը հանձնվում է իր քաղաքացիության երկրին, դա երկրի արժանապատվության ոտնահարում չէ: Այս տարիներին մեծ թվով հայեր են հանձնվել այստեղ պատիժը կրելու համար: Եվ սա չի նշանակում, որ մյուս երկրի արժանապատվությունը նվաստացվել է: Մենք չենք կարող սա այդքան հիվանդագին ընդունել, քանի որ խոսքը ընդամենը իրավական գործընթացների մասին է»,- ընդգծեց Կոստանյանը:
Ռուսաստանում դատապարտված Հրաչյա Հարությունյանի հետ Պերմյակովի փոխանակման հնարավորության առնչությամբ նա ասաց, որ հանցագործությունների տարբերությունը ոչ մի կապ չունի դատապարտյալներին ուղարկելու եւ հանձնելու գործընթացի հետ: «Մենք խոսում ենք ոչ թե դատապարտյալների փոխանակության, այլ դատապարտյալին հանձնելու մասին: Երկրները պետք է երաշխավորեն պատժի կրման գործընթացը: Սա նույնպես պայմանագրային գործընթաց է»,- նշեց նախկին գլխավոր դատախազը:
Հարցին՝ Պերմյակովը Ռուսաստանում պատիժը լիարժե՞ք կկրի, Գեւորգ Կոստանյանը պատասխանեց. «Սա բխում է պայմանագրային պարտավորություններից: Եվ եթե որեւէ երկիր խախտում է իր պայմանագրային պարտավորությունները, դա այլ հետեւանքների կհանգեցնի»:
Հայկական որոշ լրատվամիջոցների հրապարակումների համաձայն՝ պատրաստվում են Վալերի Պերմյակովին փոխանակել Հրաչյա Հարությունյանի հետ, որը պատիժ է կրում Ռուսաստանում:
Հիշեցնենք, որ ողբերգությունը տեղի էր ունեցել 2015-ի հունվարի 12-ին։ Համաձայն մեղադրական եզրակացության` 2015 թվականի հունվարին Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը ներխուժել է Ավետիսյան ընտանիքի տուն ու կյանքից զրկել յոթ մարդու, այդ թվում` երկու երեխաների: Դրանից հետո նա թողել է համազգեստը, հրացանն ու անհետացել: Ռուս սահմանապահները նրան հայտնաբերել են Թուրքիայի սահմանի մերձակայքում: 2015 թվականի օգոստոսի 12-ին ռուսական կայազորային դատարանը Պերմյակովին դատապարտել է տասը տարվա ազատազրկման: Օգոստոսի 23-ին Հայաստանի Շիրակի մարզի դատարանը Պերմյակովին մեղավոր է ճանաչել յոթ մարդու սպանության մեջ եւ նրան ցմահ ազատազրկման դատապարտել:
Հրաչյա Հարությունյանը վարել է մանրախճով բեռնված բեռնատարի ղեկին, որը 2013 թվականի հուլիսի 13-ին Պոդոլսկի մոտ մխրճվել է ավտոբուսի մեջ: Վթարի հետեւանքով 18 մարդ զոհվել է: Դատարանի վճռով Հարությունյանը դատապարտվել է 6 տարի 9 ամիս ժամկետով ազատազրկման՝ ընդհանուր ռեժիմի գաղութում:

В России Валерий Пермяков полноценно понесет наказание. Об этом 18 мая в беседе с журналистами в рамках первого заседания Национального Собрания нового созыва заявил депутат от правящей Республиканской партии Армении, бывший генеральный прокурор Геворк Костанян.
Касаясь вопроса экстрадиции Пермякова в Россию, он отметил, что отправка осужденного в страну его гражданства является конвенционным положением, которое действует с 1946 года. «Это распространяется на все страны мира. Когда совершивший преступление человек передается в страну своего гражданства, это не является нарушением достоинства страны. За эти годы многочисленные армяне были переданы для отбывания срока здесь. И это не означает, что достоинство другой страны было унижено. Мы не можем воспринимать это столь болезненно, поскольку речь всего лишь о правовых процессах», - подчеркнул Костанян.
Затронув возможность обмена Пермякова на осужденного в России Грачья Арутюняна, он сказал, что различие преступлений не имеет никакой связи с процессом отправки и передачи осужденных. «Мы говорим не об обмене осужденных, а о передаче осужденных. Страны должны гарантировать процесс несения наказания. Это также конвенционный процесс», - отметил бывший генеральный прокурор.
На вопрос о том, будет ли Пермяков нести наказание в России полноценно, Геворк Костанян ответил: «Это исходит из конвенционных обязательств. И если какая-либо страна нарушит свои конвенционные обязательства, это приведет к иным последствиям».
Согласно публикациям в ряде армянских СМИ, Валерия Пермякова собираются обменять на Грачья Арутюняна, который отбывает наказание в России.
12 января 2015 года в Гюмри была убита семья из семи человек, в том числе полугодовалый ребенок. По подозрению в преступлении в тот же день был задержан российский солдат-срочник Валерий Пермяков – при попытке перехода в Турцию его остановили российские пограничники, которые охраняют границу Армении.
Впоследствии Пермяков был приговорен армянским судом к пожизненному заключению. До этого, 12 августа 2015 года, гарнизонный военный суд РФ в Гюмри признал Пермякова виновным по трем статьям УК России и приговорил его к 10 годам лишения свободы за дезертирство и незаконное хранение оружия.
Грачья Арутюнян находился за рулем груженого щебнем грузовика, который 13 июля 2013 года врезался под Подольском в автобус. В результате аварии погибли 18 человек. Решением суда Арутюнян был приговорен к 6 годам и 9 месяцам колонии общего режима.