Սիրիայի հրադադարի հանձնաժողովի ռուսաստանցի ներկայացուցիչները մեկ օրում հրադադարի ռեժիմի 10 խախտում են արձանագրել։ Թուրք ներկայացուցիչներն արձանագրել մեն ընդամենը մեկ խախտում։ Այս մասին ասվում է ՌԴ Պաշտպանության նախարարության տեղեկանքում։
Ռուսական կողմը կրակահերթի 10 դեպք է արձանագրել հետեւյալ գավառներում՝ Դամասկոս՝ 6, Դերյա՝ 2, Էլ Կունեյթրա՝ 1, Լաթաքիա՝ 1։ Թուրքական կողմն արձանագրել է հրադադարի միայն մեկ խախտում Դերյա գավառում։
Նշվում է, որ կրակահերթերի դեպքերն արձանագրվել են հիմնականում «Ջաբհաթ ան Նուսրա» եւ «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումների վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում։

Russian representatives from the armistice Commission in Syria registered ten ceasefire violations in the last 24 hours, while Turkish representatives – only one, Sputnik reported quoting the Russian Defense Ministry.
“The situation in the de-escalation zones is assessed as stable. Within last 24 hours, the Russian party of the Russia-Turkey Commission on violations of the Joint Agreement has registered 10 cases of firing in the provinces of Damascus (6), Daraa (2), Latakia (1), and Quneitra (1). The Turkish party has registered 1 case of ceasefire violation in the province of Daraa,” the ministry said in its bulletin on the implementation of de-escalation zones memorandum adopted at the latest round of Astana talks.
It was noted that most firing incidents had been registered in the areas controlled by Daesh and al-Nusra terror groups.