Ազգային ժողովը երկրորդ եւ վերջնական ընթերցմամբ ընդունեց համայնքների նոր խոշորացման մասին օրինագիծը: Օրինագիծն ընդունվեց 57 կողմ եւ 24 դեմ ձայներով: Դեմ են հանդես եկել «Ծառուկյան» եւ «Ելք» խմբակցությունները:
Նախկինում՝ խոշորացման առաջին փուլում, 140 համայնքներից կազմավորվել է 18 համայնք: Հիմա առաջարկվում է 316 համայնք միավորել 30-ի մեջ:
Այս անգամ ավելի ծավալուն խոշորացում է առաջարկվում, քան առաջին անգամ: Օրինակ՝ առաջարկվում է Ապարանի համայնքին միացնել Ապարան քաղաքը եւ հարեւան 20 գյուղ, Վարդենիսին՝ քաղաքը եւ 21 գյուղ, Կապանին՝ քաղաքը եւ 31 գյուղ: Այսպիսով, դրանք, փաստորեն, նմանվում են Հայկական ԽՍՀ-ի շրջաններին: Այլ դեպքերում, երբ կենտրոնը ոչ թե քաղաք է, այլ գյուղ, կատարվում է ավելի փոքր խոշորացում:
Խոշորացման նպատակն է կառավարման պարզեցման եւ արդյունավետության մեծացումը: Դժգոհություն են հայտնում գյուղական համայնքների ավագանիները (որոնք չեն ցանկանում իրենց ազդեցությունը կորցնել) եւ գյուղացիների մի մասը՝ վախենալով, որ խոշորացված համայնքներում իրենց գյուղերը ծայրամասում կհայտնվեն:

Парламент Армении принял во втором и окончательном чтении законопроект о новом укрупнении общин. Соответствующий законопроект был принят 57 голосами за, при 24 против. Против выступили фракции «Царукян» и «Выход».
Ранее, на первом этапе укрупнения, из 140 муниципалитетов было сформировано 18. Теперь предлагается 316 объединить в 30.
В этот раз укрупнение предлагается более масштабное, чем в первый. Например, в Апаранский муниципалитет предлагается объединить г. Апаран и 20 соседних сёл, Варденис – город и 21 село, Капан – город и 31 село. Таким образом, они практически сравнятся с районами Армянской ССР. В других случаях, когда центром выступает не город, а село, укрупнение идёт меньше.
Его цель – повышение простоты и эффективности управления. Недовольство высказывают старосты сёл (которые не хотят терять влияние) и какая-то часть сельчан, опасаясь, что в укрупнённых муниципалитетах их деревни окажутся на периферии.