Հայաստանի եւ Վրաստանի ազգային արխիվների միջեւ համագործակցության հարցերն են քննարկվել Թբիլիսիում  Վրաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Թեոնա Իաշվիլին եւ նրա հայ գործընկեր Ամատունի Վիրաբյանը:
Հայկական կողմը, մասնավորապես, անհրաժեշտ է համարել վերականգնել 1997թ. ստորագրված պայմանագիրն` արխիվների միջեւ:
Թեոնա Իաշվիլին հյուրերին ծանոթացրել է Վրաստանի ազգային արխիվի նորամուծությունների հետ, որոնք նպատակ են հետապնդում ավելի լավ պաշտպանել փաստաթղթերը, բարելավել ենթակառուցվածքները, սպասարկել բնակչությանը եւ զարգացնել տեղեկատվական տեխնոլոգիաները:
Հայկական պատվիրակության անդամները ծանոթացել են արխիվում պահպանվող փաստաթղթերի հետ, որոնք վերաբերել են հայ-վրացական հարաբերություններին եւ Հայաստանին:

General Director of Georgian National Archive Teona Iashvili and his Armenian counterpart Amatuni Virabyan discussed cooperation issues between National Archives of Armenia and Georgia.
The Armenian side considered it necessary the renewal of the contact between National Archives of the two states, concluded in 1997.
Teona Iashvili introduced the innovations in the National Archive of Georgia to the guests, aimed at improving document’s security, improvement of infrastructures, public services and development of infrastructural technologies.
The members of the Armenian delegation got aquatinted with the documents on Armenia-Georgia relations, kept in National Archive of Georgia. There were church recordings, photos, posters, photographic recordings and typing between Armenian and Georgian public figures among the documents.