PV magazine-ը՝ ամսագիր, որը մասնագիտանում է արեւային էներգիայի մասին նորությունների ոլորտում, հրապարակել է մի հոդված այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբազը մտադիր է հետազոտել հանրապետության արեւային ներուժը։
«Հարավային Կովկասում գտնվող վիճելի ռեգիոնը՝ Արցախ հանրապետությունը, որն ավելի շատ հայտնի է որպես Լեռնային Ղարաբաղ, հայտարարել է, որ մտադիր է արեւային էներգիայի զարգացման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել»,- ասվում է հոդվածում։
Հեղինակները նշում են, որ հետազոտությունը նախաձեռնողը Արցախի վարչապետ Արայիկ Հարությունյանն է։
Հոդվածում նշվում է, որ Հայաստանի կառավարությունը հիմա աջակցում է արեւային էներգիայի ստացման նախագծերը։
Հայաստանի էներգետիկայի ու բնական ռեսուրսների նախարարությունը մայիսին նաեւ տենդեր էր հայտարարել 55 ՄՎտ հզորությամբ արեւային էնեգիայի նախագծի համար։

PV magazine - журнал, специализирующийся на новостях о солнечной энергии, опубликовал  статью о намерении Нагорного Карабаха провести исследование солнечного потенциала республики.
«Правительство республики Арцах, спорного региона на Южном Кавказе, известном как Нагорный Карабах, объявило о шагах в направлении развития солнечной энергии», - говорится в статье.
Авторы отмечают, что инициатором исследования был премьер-министр Арцаха Араик Арутюнян.
В статье отмечается, что правительство Армении в настоящее время поддерживает проекты по получению солнечной энергии.
Министерство энергетики и природных ресурсов Армении в мае также опубликовало заявку на тендеры на проект солнечной энергии мощностью 55 МВт.