Քանի դեռ Լեռնային Ղարաբաղում փաստացի գոյություն ունի շփման գիծ ու կողմերի դիրքորոշումներն էլ անհաշտելի ու ծայրահեղ հակադիր են մնում, այնտեղ վաղ թե ուշ պատերազմ կսկսվի։ Այս մասին NEWS.am–ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ռուս քաղաքագետ Ալեքսանդր Խրամչիխինը, անդրադառնալով շփման գծի վրա ադրբեջանական կողմի վերջին սադրանքին ։
Իսկ քանի դեռ պատերազմ չի սկսվել, այնտեղ կանոնավոր կերպով նման բախումներ են տեղի ունենալու։ «Ես այլ տարբերակ չեմ տեսնում, եթե իհարկե կողմերից մեկը հանկարծ ինչ-որ պատճառով չհանձնվի, այսինքն կամավոր չհրաժարվի Ղարաբաղից»,- նշել է Խրամչիխինը։
Այն հարցին, արդյոք Բաքվի ապակառուցողական քայլերին կհաջորդի գործուն արձագանք, օրինակ Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների կողմից, քաղաքագետը պատասխանել է․ «Ես համարում եմ, որ համանախագահ երկրների կողմից որեւէ պատժամիջոց անհնար է։ Դրանք երբեք չեն սահմանվի այս կամ այն կողմի դեմ։ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն հակամարտության խաղաղ կարգավորում է պահանջում, իսկ կողմերը միաժամանակ պատերազմի են պատրաստվում»։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին հակառակորդը հաստոցավոր հակատանկային նռնականետերից խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը ՊԲ կենտրոնական ենթակայության զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի ուղղությամբ, ինչի հետեւանքով մահացու վիրավորումներ են ստացել ՊԲ զինծառայողներ Արայիկ Ռուդիկի Մատինյանը (ծնված 1997թ.), Վիգեն Ժիրայրի Պետրոսյանը (ծնված 1997թ.) եւ Վարդան Ծովակի Սարգսյանը (ծնված 1997թ.):
Իսկ հունիսի 17-ի առավոտյան ադրբեջանական կողմը հյուսիսային ուղղությամբ դիմել է հերթական սադրանքի, որի հետեւանքով մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1997թ. ծնված Նարեկ Տիգրանի Գասպարյանը:

Пока в Нагорном Карабахе фактически существует линия фронта, и позиции сторон при этом остаются абсолютно непримиримыми и крайне противоположными, то рано или поздно будет война. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил российский политолог Александр Храмчихин, касаясь последней провокации с азербайджанской стороны на линии соприкосновения.
А пока войны еще нет, продолжил он, то будут регулярно происходить такие столкновения. «Я не вижу другого варианта, если только одна из сторон вдруг почему-то не капитулирует, то есть добровольно не откажется от Карабаха», - отметил Храмчихин.
На вопрос о том, могут ли деструктивным шагам Баку последовать действенная реакция, например, санкции в отношении Азербайджана со стороны стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, политолог сказал: «Я считаю, что никакие санкции со стороны стран-сопредседателей абсолютно невозможны. Их никогда не будет против той или другой стороны. Минская группа ОБСЕ требует мирного решения конфликта, а стороны при этом готовятся к войне».
Азербайджанская сторона накануне из противотанковых станковых гранатометов нарушила режим прекращения огня в направлении оборонных позиций одной из воинских частей центрального командования Минобороны. Погибли военнослужащие Араик Матинян (1997 г. р.), Виген Петросян (1997 г. р.) и Вардан Саркисян (1997 г. р). Утром 17 июня в северном направлении линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана азербайджанская сторона  совершила очередную провокацию, в результате чего погиб военнослужащий Армии обороны НКР Нарек Гаспарян ( 1997 г.р.).