Հունիսի 16-ին Արցախի ու Ադրբեջանի ԶՈՒ շփման գծում վիրավորված 33-ամյա պայմանագրային զինծառայող Մյասնիկ Հովհաննիսյանի աչքերի վիրահատությունը հաջող է անցել։ Հիմա Հովհաննիսյանին տեղափոխել են հիվանդասենյակ, նրա վիճակը գնահատում են միջին ծանրության։ Այս մասին NEWS.am –ին հայտնել են Մալայանի անվան Ակնաբուժական կենտրոնից, որտեղ նրան վիրահատել են։
Ինչպես հայտնի է դարձել NEWS.am–ի խմբագրությանը, վիրավորման հետեւանքով Հովհաննիսյանի երկու աչքն էլ վնասվել էր՝ մի աչքում օտարածին մարմին կար, իսկ երկրորդը տուժել էր այրվածքից։ Նրա տեսողությունը գնահատելը, մասնագետների խոսքով, հնարավոր կլինի մի քանի օր հետո, երբ նրա աչքերից կհանվեն վիրակապերը։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին հակառակորդը հաստոցավոր հակատանկային նռնականետերից խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը ՊԲ կենտրոնական ենթակայության զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի ուղղությամբ, ինչի հետեւանքով մահացու վիրավորումներ են ստացել ՊԲ զինծառայողներ Արայիկ Ռուդիկի Մատինյանը (ծնված 1997թ.), Վիգեն Ժիրայրի Պետրոսյանը (ծնված 1997թ.) եւ Վարդան Ծովակի Սարգսյանը (ծնված 1997թ.):
Իսկ այսօր առավոտյան ադրբեջանական կողմը հյուսիսային ուղղությամբ դիմել է հերթական սադրանքի, որի հետեւանքով ժամը 09.40-ի սահմաններում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 1997թ. ծնված Նարեկ Տիգրանի Գասպարյանը:

Операция на глаза раненого 16 июня на линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана Миасника Ованнисяна прошла успешно. Сейчас Ованнисяна перевели в палату, и его состояние оценивают как средней тяжести. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в Офтальмологическом центре имени Малаяна, где была проведена операция.
Как стало известно Новости Армении – NEWS.am, в результате ранения оба глаза Ованнисяна были повреждены: в одном глазу было инородное тело, второй пострадал от ожога. Оценить остроту его зрения, по словам специалистов, можно будет через несколько дней, когда будут сняты повязки.
Напомним, что накануне азербайджанская сторона из противотанковых станковых гранатометов нарушила режим прекращения огня в направлении оборонных позиций одной из воинских частей центрального командования Минобороны, в результате чего погибли военнослужащие Араик Рудикович Матинян (1997 г. р.), Виген Жирайрович Петросян (1997 г. р.) и Вардан Цовакович Саркисян (1997 г. р).
Кроме того, утром 17 июня в северном направлении линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана азербайджанская сторона совершила очередную провокацию, в результате чего погиб военнослужащий Армии обороны НКР Нарек Тигранович Гаспарян (1997 г.р.).