Հայաստանի կառավարությունը կշարունակի ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված քայլերը, մասնավորապես՝ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա։ Այս մասին ասվում է Հայաստանի կառավարության ծրագրում, որը պետք է ներկայացվի Ազգային ժողովի քննարկմանը:
Արտաքին քաղաքականության ոլորտում ծրագրվում է խորացնել դաշնակցային հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ եւ մասնակցել Եվրասիական տնտեսական միության կարգավորիչ մեխանիզմների ստեղծմանը։ Նախատեսվում է զարգացնել ԱՄՆ-ի հետ գործընկերությունը, խորացնել հարաբերությունները հարեւան Վրաստանի եւ Իրանի հետ։ Հայաստանը նախկինի պես պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման, բայց առանց նախապայմանների։
Նախատեսվում է նաեւ խորացնել համագործակցությունը ՀԱՊԿ-ի շրջանակում, ինչպես նաեւ շարունակել քաղաքական երկխոսությունն ու ՆԱՏՕ-ի հետ անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագիրը։
2017-2022 թվականներին ծրագրվում է հստակեցնել համահայկական գերակա խնդիրները, իսկ մինչեւ 2018 թվականի ավարտը մշակել պրոֆեսիոնալ ընկերակցությունների (բժիշկներ, իրավաբաններ եւ այլն), սփյուռքահայերի աջակցության ռազմավարություն։ Նկատենք, որ Սփյուռքի նախարարությունը, որը պետք է ձեւակերպեր այդ խնդիրները, գործում է 2008 թվականից։
Պաշտպանության ոլորտում մինչեւ 2020 թվականի ավարտը ծրագրվում է ստեղծել նորարարական համակարգ եւ ամրապնդել Պաշտպանության նախարարության կապերը բուհերի հետ՝ ըստ անհրաժեշտ մասնագիտությունների։ Մինչեւ 2020 թվականի ավարտն էլ կատարելագործվելու է մարտական հերթապահության դիրքերի զինումը՝ անձնակազմի անվտանգությունը բարձրացնելու նպատակով։

Правительство Армении продолжит шаги по мирному урегулированию карабахского конфликта, в частности на основе права народов на самоопределение. Об этом говорится в официально опубликованной программе Правительства Армении, которое представлено на одобрение парламента.
В сфере внешней политики планируется углублять союзнические отношения с Россией и участвовать в создании регулирующих механизмов Евразийского союза. Намечено  развивать дружественное партнёрство с США, сотрудничество с европейскими странами, углублять отношения с соседними Грузией и Ираном. В отношениях с Турцией Армения по-прежнему готова к урегулированию без предварительных условий.
Что касается оборонных союзов, то планируется углублять сотрудничество в рамках ОДКБ, а также продолжать политический диалог и Программу действий индивидуального партнёрства с НАТО.
В 2017 – 2022 гг. планируется уточнить всеармянские приоритеты, а до конца 2018 года – создать стратегию по поддержке профессиональных сообществ (врачей, юристов и так далее) армян зарубежья. Заметим, что Министерство диаспоры, которое должно было сформулировать эти задачи, действует с 2008 года.
В сфере обороны планируется до конца 2020 года создать инновационную систему и укрепить сотрудничество Минобороны с вузами по нужным специальностям. До конца 2020 года  намечено усовершенствовать оснащение позиций для боевого дежурства, для повышения безопасности личного состава.