Ուրուգվայի մարդու իրավունքների կազմակերպությունը նամակ է հղել երկրի ԱԳ նախարար Ռուդոլֆո Նին Նովային եւ անհանգստություն հայտնել՝ Ադրբեջանի գործողությունների հետ կապված։
Հիշեցնենք, որ այս տարի Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն սեւ ցուցակում է ներառել Մարդու իրավունքների պաշտպան Օսկար Լոպես Գոլդարչենին, որը Լեռնային Ղարաբաղի սահմանադրական հանրաքվեում դիտորդական առաքելություն էր իրականացնում։
Կազմակերպությունն ԱԳՆ-ին կոչ է արել անել ամեն ինչ՝ Ուրուգվայի քաղաքացու իրավունքների ոտնահարումը անհապաղ դադարեցնելու համար, հաղորդում է Prensa Armenia-ն։
Ավելի վաղ իրավապաշտպանը քննադատել է Ադրբեջանին։ Նրա խոսքով՝ Ղարաբաղը ժողովրդավարական հանրապետություն է, որտեղ իսկապես գործում են մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուն ու ժողովրդավարության այլ մեխանիզմներ։

Национальная организация по правам человека Уругвая обратилась с письмом к главе МИД страны Рудольфо Нин Нова, выразив обеспокоенность в связи с действиями Азербайджана.
Ранее в этом году МИД Азербайджана внес в черный список защитника по правам человека Оскара Лопеса Голдарчена, который выступал наблюдателем на конституционном референдуме в Нагорном Карабахе.
Организация призвала МИД сделать все, чтобы немедленно остановить нарушение прав гражданина Уругвая, сообщает Prensa Armenia.
Ранее сам правозащитник осудил Азербайджан. По его словам, Карабах является демократической республикой, где реально работает институт омбудсмена и другие механизмы демократии.