Հայաստանի հետեւողական քաղաքականությունը Ադրբեջանին աշխարհաքաղաքական մեկուսացման է տանում։ Այս մասին հունիսի 30–ին հայտարարեց ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ ելույթ ունենալով ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում 2016 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի հաշվետվության քննարկման ժամանակ։
Ըստ որում, նրա խոսքով, միջազգային գործընկերները նման վերաբերմունք են արտահայտում ոչ միայն Ադրբեջանի տեղական հարցերի, մարդու իրավունքների եւ ներքին քաղաքականության վերաբերյալ, այլեւ ղարաբաղյան հակամարտության։ Նալբանդյանը նշեց, որ վերջին ոչ լրիվ մեկ տարում ԵԱՀԿ ֆինանսական հանձնաժողովը 6 նիստ է անցկացրել, որի ժամանակ բոլոր երկրները միասնական որոշում են ընդունել, բացի Ադրբեջանից։ «Սա ամենօրյա դիվանագիտական աշխատանքի արդյունք է։ Հարկ չկա ավելորդ հոռետեսության տրվելու, Կիկոսի մահվան նման։ Եվ հարկ չկա կուրծք ծեծելու եւ բարձրաձայն հայտարարելու՝ ինչ ես արել։ Դիվանագիտական աշխատանքի յուրահատըկությունն այնպիսին է, որ սա օգուտ չի բերի։ Պարզապես անհրաժեշտ է այս աշխատանքը կատարել։ Եվ մենք ինչ–որ արդյունքների հասնում ենք։ Բոլոր երկրների հետ մենք փաստացի շատ լավ հարաբերություններ ունենք։ Բացի մեկ–երկուսից, եւ դուք հրաշալի գիտեք՝ որոնք են»,– եզրափակեց Էդվարդ նալբանդյանը։

Последовательная политика Армении ведет Азербайджан к геополитической изоляции. Об этом заявил 30 июня  министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, выступая на обсуждении отчета по выполнению госбюджета за 2016 год в постоянных парламентских комиссиях.
Причём, по его словам, международные партнёры выказывают такое отношение не только к местным вопросам  Азербайджана, по правам человека и внутренней политике, но и по карабахской проблеме. Как отметил Налбандян, за последний год с небольшим финансовая комиссия ОБСЕ провела 6 заседаний, где все страны приняли единые решения, кроме Азербайджана. «Это результат каждодневной  дипломатической работы. Не нужно предаваться излишнему пессимизму, на манер смерти Кикоса. И не нужно бить себя в грудь и громогласно заявлять о том, что сделал. Специфика дипломатической работы такова, что ей это не на пользу.  Нужно просто эту работу выполнять. И каких-то результатов мы достигаем. Практически со всеми странами у нас очень хорошие отношения. Кроме одной-двух, и вы прекрасно понимаете, каких», - заключил Эдвард Налбандян.