Լիտվայում, Լատվիայում եւ Էստոնիայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանն ընդարձակ հարցազրույց է տվել լիտվական Bernardinai.lt լրատվական կայքին՝ նվիրված ղարաբաղյան հիմնախնդրին։
Ստորեւ ներկայացվում է հարցազրույցի հայերեն թարգմանությունը
Պարոն դեսպան, մեր մամուլում Հայաստանի վերաբերյալ քաղաքական տեղեկատվությունը շատ հատվածային է եւ մեծամասամբ ղարաբաղյան հակամարտության մասին: Անգամ սկանդալ տեղի ունեցավ, երբ ինչ-որ մեկը ինտերնետում հրապարակեց երկու լիտվացի դիվանագետների քննարկումներըշն այս թեմայով: Ե՞րբ եւ ինչպե՞ս կարող է իրավիճակը փոխվել:
Լիտվական մամուլը հաճախ ներկայացնում է հայկական մշակույթը եւ պատմությունը, ինչպես նաեւ հայ-լիտվական համայնքային կյանքը: Այսպիսով, ես չէի ասի, որ Ադրբեջանի եւ Արցախի միջեւ հակապարտությունը քննարկման գլխավոր թեման է Լիտվայում:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցություններն ընթանում են միջազգային մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում՝ ներկայացված ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի կողմից: Համանախագահները բազմաթիվ առիթներով ներկայացրել են կարգավորման առաջարկներ: Սկսած 2009թ. Մեծ ութնյակի Լ՛Աքվիլայի գագաթաժողովից առնվազին 5 անգամ համանախագահ երկրների պետության ղեկավարները հայտարարություններ են տարածել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման կոնկրետ քայլերի վերաբերյալ: Ամեն հայտարարությունից հետ հայկական կողմը իր պատրաստակամությունն է հայտնել առաջ մղել հակամարտության կարգավորումը՝ առաջարկված հիմքի վրա: Ադրբեջանը չի ողջունել այդ առաջարկները: Ավելին, արդեն բավականին ժամանակ է, ինչ Ադրբեջանի դիվերսիոն հարձակումները, Ադրեբեջանի եւ Արցախի շփման գծում սադրանքները սովորական են դարձել: Անցյալ տարի Ադրբեջանն անգամ իրականացրեց լայնամասշտաբ ագրեսիա Արցածի դեմ: Նախապես պլանավորված բլիցկրիգը ձախողվեց՝ բոլոր կողմերից խլելով հարյուրավոր կյանքեր:
Երկու շաբաթ առաջ ԵԱՀԿ-ն հայտարարեց երեւանյան գրասենյակի փակումը: Մենք գիտենք, որ դա Ղարաբաղի պատճառով է. Բայց ինչո՞ւ հիմա:
Ինչպես դուք հնարավոր է նկատած լինեք տարբեր միջազգային կազմակերպությունների զեկույցներից եւ հայտարարություններից, ավտորիտարիզմը Ադրբեջանում խոր արմատներ է գցում: Այստեղ լիտվական մամուլը նույնպես դրա մասին հաճախ գրում է: ԵԱՀԿ աշխատանքն ուղղված է տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության եւ ժողովրդավարության ամրապնդմանը: Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական իշխանությունները այդքան էլ ոգեւորված չէին իրենց երկրում ԵԱԿՀ գործունեությունից եւ 2015թ. ընթացքում չերկարացրեցին դրա մանդատը: Ավելին, գրասենյակի կողմից իրականացվող մարդասիրական ծրագրին վերաբերող վերապահման քողի տակ Ադրբեջանն օգտագործեց ԵԱԿՀ որոշումների կայացման գործընթացում կոնսենսուսի սկզբունքը եւ ԵԱԿՀ երեւանյան գրասենյակի գործունեությունը երկարաձգելու՝ բոլոր մնացած անդամների ցանկությանն ի հակառակ, այն կիրառեց վետոի իր իրավունքը ԵԱՀԿ բոլոր մասնակից երկրների կամքին հակառակ: Միջազգային հանրության որոշ անդամներ, նշելով Հայաստանի կառուցողական դիրքորոշումն այս հարցի նկատմամբ, արտահայտեցին իրենց խորն անհամաձայնությունը Բաքվի ապակառուցողական դիրքորոշման վերաբերյալ, որի արդյունքը հանդիսացավ Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ վերջին լիարժեք գործող գրասնեյակի փակումը: Այն ոչ մի կապ չունի Լեռնային Ղարաբաղի հետ, քանի որ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասնեյակը ներգրավված չի եղել հակամարտությանը վերաբերող հարցերի մեջ, մի բան, որը հաստատվեց ներառյալ ԵԱՀԿ գերմանական եւ ավստիրական նախագահության կողմից:
Պարզապես Ադրբեջանի ղեկավարները մտածում են ինչ-որ անհնար բանի մասին՝ մեկուսացնելու Հայաստանը՝ բայց իրականում իրենք իրենց դնելով մեկուսացման մեջ: Հնարովո՞ր է մեկուսացնել մի ազգի, որն իրապես գլոբալ է:
Եթե դուք հիշում եք՝ ինչպես սկսվեց հակամարտությունը, կարող եք գնահատել, որ այն ի սկզբանե հրահրվել կամ սաստկացել է Կրեմլի կողմից: Երկու կողմերը ստացել են զենքեր, որպես կանոն, ոչ անհրաժեշտ ոստինակության համար: Դրանք սովետական միության բանակին են պատկանել:
Հայերի կոտորածները Ադրբեջանում կազմակերպված էին Սովետական Ադրբեջանի վերնախավի կողմից: Դա ապացուցված փաստ է: Սովետական բանակի վաղաժամ մուտքը Բաքու 1990թ.՝ հունվարին կանգնենցելու համար հայերի դեմ սանձազերծված արյունահեղությունը մեր օրերում Ադրբեջանում ներկայացվում է իբրեւ թե այն պայքարում եր անկախության համար: Սա տեղի ունեցածի բացահայտ սխալ մեկնաբանություն է: Բավական է ասել, որ մի շարք միջազգային հանդեսներ, ինչպիսիք են՝ Նյու Յորք Թամյսը, ունեն այդ օրերի հայերի բարբարոսաբար սպանությունների մանրամասն լուսաբանություններ:
Ինչպես ես նշեցի, հակամարտությունը սկսվել է, երբ Ադրբեջանը հայտնվեց աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա 1918թ. եւ սկսեց պատմական հայկական տարածքների նկատմամբ տարածքային պահանջներ ներկայացնել: 1988թ. հակամարտությունը կրկին բորբոքվեց եւ այս անգամ արդեն խաղաղ կոչերը՝ ուղղելու բռնակալի կողմից թույլ տված պատմական սխալը, հանդիպեց Բաքվի բռնի եւ շատ դեպքերում ցեղասպան պատասխանին: Մենք չէինք կարող եւ չէինք ենթարկվի եւս մեկ ցեղասպանության: Յուրաքանչյուր ոք դա շատ լավ հասկանում է. Մի բռնապետը հրահանգեց Արցախը բռնակցել Ադրբեջանին, իսկ հիմա մյուսը երազում է այն ուժող նվաճելու մասին:
Ճիշտ է, որ հակամարտության վաղ փուլում՝ 1991թ ապրիլի-օգոստոսին, Ղարաբաղի հյուսիս-արեւելյան մասերում իրականացվեց այսպես կոչված «Օղակ» օպերացիան, որի ընթացքում Սովետական բանակը ադրբեջանական ուժերի հետ մեկտեղ իրականացրեց 24 հայկական գյուղերի բռնի տեղահանություն: Դա իսկապես չափազանց բացասական ազդեցություն ունեցավ հակամարտության հետագա վատթարացման վրա:
Հաջորդ ամիս լրանում է Շահումյանի շրջանի եւ Մարտակերտի շրջանի մի մասի բռնազավթման 25-րդ տարին, ինչն ուղեկցվել էր բազմաթիվ վայրագություններով ու մասսայական էթնիկ զտման քաղաքականությամբ։ Մոտենալով մայրաքաղաք Ստեփանակերտին՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը սկսեցին սպառնալ Լեռնային Ղարաբաղի գոյությանը։ Թեեւ սա արդեն անցյալում է, սակայն բռնազավթված տարածքի մի մասը շարունակում է մնալ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ 2016 թվականի ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի եւ մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումները պարզորոշ կերպով ցուցադրեցին, որ ադրբեջանական մոտեցումներում ոչինչ չի փոխվել։ Սա վերստին հաստատում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման ձգտումն իրավացի էր ինչպես անցյալում, այնպես էլ այսօր։
Ներկայիս իրավիճակը հիշեցնում է Առաջին Համաշխարհային պատերազմի ժամանակները. բազմաթիվ մարդիկ գտնվում են խրամատներում։ Ադրբեջանի դիվանագիտական դիրքորոշումը հենվում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի չորս բանաձեւերի վրա։ Հայաստանը պիտի դուրս բերի իր ուժերը, եւ խնդիրները կլուծվեն։ Ո՞րն է Ձեր պատասխանը։
Այդ բոլոր չորս բանաձեւերի խախտողը Ադրբեջանն էր։ ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձեւերի կարեւորագույն պահանջը զինված գործողությունների անհապաղ դադարեցումն էր եւ կայուն զինադադարի հաստատումը։ Այս պահանջը շարունակաբար խախտվել է Ադրբեջանի կողմից։
Անվտանգության խորհուրդը դադարեց ընդունել հետագա բանաձեւեր Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ, քանի որ դրանց խախտումը արժեզրկում էր իր որոշումները՝ խարխլելով վերջինիս հեղինակությունը եւ դարձնելով այդ բանաձեւերն անիմաստ:
Իմիջայլոց, ես չեմ կարող համաձայնել, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձեւերը Ադրբեջանի տեսակետն են արտահայտում: Բանաձեւերում կան մի շարք դրույթներ, որոնք Բաքուն անտեսում է, անուշադրության մատնում: Բանաձեւերը ճանաչում են Լեռնային Ղարաբաղի տեղացի հայերին որպես հակամարտության կողմ: Ադրբեջանը հրաժարվում է բանակցել նրանց հետ: Բանաձեւերն անդրադառնում են Հայաստանին, միայն որպեսզի կոչ անեն ազդել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի վրա՝ շարունակելու բանակցությունները: Բանաձեւերը կոչ են անում բացել հաղորդակցության բոլոր միջոցները: Ադրբեջանը Հայաստանի հետ եւ Հայաստանի միջով անցնող տրանսպորտային ցանցերը փակ է պահում:
ՄԱԿ-ն ընդունում է հակամարտության լուծման միայն մեկ ուղի՝ խաղաղ բանակցությունները: ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձեւերի դրությների մեծ մասը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացին սատարելու մասին են: Ադրբեջանն անում է ամեն ինչ խաղաղության գործընթացը ձախողելու համար:
Մինչ այդ այս գործընթացում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները նշում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակը որոշվելու է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության պարտադիր իրավական ուժ ունեցող կամարտահայտության միջոցով: Հենց որ Ադրբեջանը հասկանա եւ ընդունի միջազգային հանրության կողմից սատարվող այս դիրքորոշումը, հակամարտությունը կլուծվի:
Մենք խոսում ենք ոչ միայն Ղարաբաղի, բայց 20%-ի մասին (ամեն ադրբեջանցի կասի), ինքնիշխան պետության օկուպացված տարածքի մասին: Ինչո՞ւ չվերադարձնել այն: Կարո՞ղ է դա օգնել լուծելու խնդիրը:
Ես վստահ եմ՝ շփոթություն կա թվերի հետ: Ղարաբաղի հայությունը ազատագրել է Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի սահմանների դուրս տարածքները՝ որպես անվտանգության ապահովման մաս: Բայց ներկայում ԼՂԻՄ այլ տարածքներ կան, որ դեռ ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո են: Եվ ես կուզեի հիշեցնել համանախագահների՝ զորքերն անմիջապես դուրս բերելու վերաբերյալ առաջարկը, որն Ադրբեջանը մերժում է:
Անօրինական բռնակցումը եւ խորհրդային շրջանում հայերի ամբողջական էթնիկ զտումը պատմական Հայաստանի մեկ այլ տարածքում՝ Նախիջեւանում, չի մոռացվել եւ չի կարող մոռացվել երբեւէ:
Ինչպե՞ս եւ ի՞նչ եք անելու հարյուր հազարավոր փախստականների խնդրի հետ:
Ադրբեջանից չորս հարյուր հազար հայ փախստական կա: Փախստականներ կան նաեւ ներկայում Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքներից: Ամենից առաջ նաեւ ներքին տեղահանվածներ կան Լեռնային Ղարաբաղի՝ շփման գծին մոտ բնակավայրերից: Ես հավատում եմ, որ հակամարտության կարգավորման հիմնական սկզբունքները ներառում են բոլոր փախստականների վերադարձն իրենց նախնական բնակավայրեր:
Երկու կողմերը մեղադրում են միմյանց բազմաթիվ պատերազմական հանցագործությունների համար: Դուք կհամաձայնե՞ք անկախ հետաքննության եւ միջազգային տրիբունալի հետ:
Եթե մենք սկսենք հակամարտության ամենավաղ շրջանից, կարիք կլինի ամբողջությամբ հետաքննել 1988-1990 թթ.-ին Սումգայիթի, Բաքվի եւ Կիրովաբադի ջարդերը: Մի քանի օր շարունակ 2016թ.-ի ապրիլին քառօրյա պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական բանակն ամբողջ աշխարհի աչքի առաջ իրականացնում էր պատերազամական հանցագործություններ: Արցախի օմբուդսմենը պատրաստել է մանրամասն զեկույց, որը ցույց է տալիս, թե ինչպես են գլխատել եւ անդամահատել հայ զինծառայողների, իրականացրել ծեր մարդկանց մարմիններ խոշտանգում եւ այլ հանցագործություններ: Այս հանցագործություններն իրակացողներին Ադրբեջանի նախագահը պարգեւատրել եւ մեծարել է՝ որպես Ադրբեջանի հերոսներ: Սրանից առաջ Բուդապեշտում հայ քնած զինվորին կացնով գլխատած Ռամիլ Սաֆարովը Հունգարիայից Ադրբեջանին արտահաձնվելուց եւ Բաքու վերադառնալուց հետո հռչակվեց ազգային հերոս: Երբ Ադրբեջանում մարդասպաններին ողջունում են, ինչպես հերոսների, մենք պետք է լրջորեն մտածենք՝ արդյո՞ք ադրբեջանական հասարակությունը պատրաստ է հակամարտության խաղաղ կարգավորման, եւ եզրակացություններ անենք ըստ այդմ:
Բացի այդ, Մարաղայի կոտորածը՝ մի ամբողջ գյուղի հողին հավասարեցնելը եւ 100-ից ավելի քաղաքացիականների դաժան սպանությունը, միջազգայնորեն պատշաճ ուշադրության չի արժանացել :
Հայերն ադրբեջանցիների հետ նման կերպ չեն վարվել: Նման դեպք չի եղել:
Հայկական եւ ադրբեջանական պատվիրակությունները բախվել են Մոսկվայում Երկրորդ աշխարահամարտի վետերանների հիշատակի արարողության ժամանակ, անջատված Ղարաբաղի շրջանի շուրջ ծագած տարաձայնությունից հետո: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս միջադեպը:
Այդ միջադեպը տեղի ունեցավ, քանի որ ադրբեջանցիները տեսան Արցախի դրոշը եւ կռիվ սկսեցին: Սա Ադրբեջանում հարատեւ պատմություն ունեցող հայաատյացության (արմենոֆոբիա) հետեւանք է. Եթե մարդիկ պատրաստ չեն հանդուրժել Արցախի դրոշը, դուք կարող եք շատ լավ եզրակացնել, որ նրանք չեն կարող հանդուրժող լինել նաեւ Արցախի ժողովրդի նկատամամբ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն իրենց կոչերում հորդորում են պատրաստել հասարակություններին խաղաղության եւ ոչ թե պատերազմի: Ադրբեջանում ես չեմ նկատել խաղաղության պատրաստելու անգամ չնչին աշխատանք:
Ի՞նչ եք կարծում Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ Լիտվայի դիվանագիտական դիրքորոշման վերաբերյալ:
Լիտվան, որքանով ես կարող եմ ասել, աջակցում է հարցի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանագախահների ձեւաչափի շրջանակներում: Սա նաեւ ԵՄ-ի եւ համանախագահների ջանքերին մյուս բոլոր սատարողների դիրքորոշումն է:
Ձեր կարծիքով որեւէ լուրջ առաջընթաց կգրանցվի՞ Ղարաբաղյան եւ հետխորհրդային տարածքի մյուս սառեցված հակամարտությունների կարգավորման հարցում:

Armenian Ambassador to Lithuania, Latvia and Estonia Tigran Mkrtchyan has given an extensive interview to Bernardinai.lt regraidng the Karabakh issue.Below is the full text of the interview:
Mr. Ambassador, political information about Armenia is on our Media very fragmented and mostly is about Karabakh conflict, There was even the scandal when somebody published the discussions of two Lithuanian diplomats in internet. When and how could the situation be changed?
The Lithuanian media often represents Armenian culture and history as well as the Armenian-Lithuanian community life. So I would not say that conflict between Azerbaijan and Artsakh is the main subject being talked about in Lithuania.
The negotiations on the Nagorno-Karabakh conflict settlement are being conducted within the internationally mandated format of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship presented by the USA, France and Russia. The Co-Chairs have on numerous occasions presented settlement proposals. Since 2009 l’Aquila summit of the G8 at least 5 times the heads of the states of the Co-Chairs countries made statements on concrete steps of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. After every statement the Armenian side expressed willingness to move forward the settlement of the conflict on the proposed basis. Azerbaijan did not welcome those proposals. Moreover, for a long time now the Azerbaijani diversion attacks, provocations on the Line of Contacts between Azerbaijan and Artsakh have become a routine. Last year Azerbaijanis even organised a large scale aggression against Artsakh. The pre-planned massive blitzkrieg attempt failed with hundreds of lives lost from all sides.
Two weeks ago the OSCE announced the closure of its office in Yerevan. We know it is because of Karabakh. But why now?
As you may have noticed from several international organisations’ reports and statements authoritarianism in Azerbaijan is getting firmly established. Here the Lithuanian press is often writing about it as well. The OSCE works to strengthen peace, stability and democracy in its area. Apparently Azerbaijani authorities did not feel happy about the OSCE activities in their country and did not prolong its mandate beyond 2015. Moreover, under the pretext of reservations concerning one humanitarian project implemented by the office, Azerbaijan used the consensus principle in the OSCE decision making processes, and against all the other members’ wish to prolong the activities of the OSCE Office in Yerevan, it applied its right to veto against the will of the other OSCE participating states. Some members of the international community while noting the constructive stance of Armenia in this issue, expressed their strong disapproval regarding the destructive attitude of Baku that resulted in the closure of the last OSCE full-fledged mission in the South Caucasus. It has nothing to do with Nagorno-Karabakh, since the OSCE Office in Yerevan has not been engaged in the conflict-related matters, something that was confirmed included by the OSCE German and Austrian Chairmanships.
Simply, Azerbaijani leaders are thinking about something impossible-isolating Armenia, in reality finding themselves in isolation. How can you isolate a nation, which is truly global?
If we would remember how the conflict began, could we estimate that it was initially provoked or strengthened buy the Kremlin? Both sides received weapons, as usual, not necessary for the police. These were the tools of the Soviet army.
The massacres of Armenians in Azerbaijan were organised by Soviet Azerbaijani elites. It is documented and proved. The late entry of Soviet Army in Baku 1990 January to stop the bloodshed unleashed against the Armenians is nowadays resented by Azerbaijan as if it was fighting for independence and the Soviet Army entered to crush it. This is an absolute misrepresentation of what happened. Suffice to say that several international papers, such as the New York Times, have detailed coverage of those barbaric killings of Armenians.
As I noted, the conflict started as soon as Azerbaijan appeared on the political map of the world in 1918 and started to present territorial claims to historically Armenian territories. In 1988 the conflict sparkled again as this time peaceful appeals to correct the historical mistake committed by a dictator, was met by Baku’s brutal and in many ways genocidal response. We could not and will not undergo not more genocide. Everyone understands this very well. On dictator ordered annexation of Artsakh to Azerbaijan, and now another dictator dreams about conquer it by force.
It is true that in the early stage f the conflict, in 1991 April-August, so called “Operation Ring” was carried out in north-eastern parts of Karabakh, during which the Soviet army together with the Azerbaijani forces carried out the deportation of 24 Armenian villages. This indeed had an immensely negative impact on the further deterioration of the conflict.
Next month marks the 25th anniversary of occupation of Shahumian district and part of Martakert district that were accompanied by atrocities and massive ethnic cleansing. The armed forced of Azerbaijan approached Stepanakert, the capital of Nagorno-Karabakh threatening the existence of the Nagorno-Karabakh. This period is in the past now, however, the part of the occupied land is still under Azerbaijan’s control. The gross violations of international humanitarian and human rights laws by Azerbaijan during its aggression against Nagorno-Karabakh in April 2016 vividly demonstrated that nothing has changes in the Azerbaijani approaches. It simply proves that Karabakhi Armenians’ aspirations on self-determination is still relevant and fair.
The situation today reminds of First World War: many people are sitting in trenches. Azerbaijan’s diplomatic positions are marked by four resolutions of the UN Security Council of 1994. Armenia must deploy its forces, and the problems will be solved. What is your answer?
The violator of all those four resolutions was Azerbaijan. The core requirement of the UN SC resolutions is the immediate cessation of all hostilities and hostile acts and the establishment of a durable cease-fire as well. This requirement was consistantly violated by Azerbaijan. The Security Council stopped adopting any further resolutions on Nagorno-Karabakh, since their violation was devolving its decisions, undermining its authority and making those resolutions inefficient.
By the way, I cannot agree that the UNSC Resolutions mark Azerbaijan’s position. There are a number of provisions in the resolutions that Baku ignores, disregards. The resolutions recognise the local Armenians of Nagorno-Karabakh as party to the conflict. Azerbaijan refuses to negotiate with them. The resolutions refer to Armenia, only to call it to exert its influence on Nagorno-Karabakh Armenians to continue negotiations. The resolutions call to open all kinds of communications. Azerbaijan keeps transport networks with or through Armenia closed.
The UN recognises only one way of solving the conflict - peaceful negotiations. Most provisions of the UN SC Resolutions are about the support for OSCE Minsk Process. Azerbaijan does everything to derail the peace process.
While in this process the OSCE Minsk Group Co-Chairs note that the final legal status of Nagorno-Karabakh will be determined through a legally binding expression of will of the population of Nagorno Karabakh. As soon as Azerbaijan understands and embraces this stance supported by the international community, then the conflict will be resolved.
We are talking not only about Karabakh, but about 20 percent (every Azerbaijani would say) about the occupied residence of sovereign countries. Why not return it? Can this help solve the problem?
I believe there is a confusion with figures. Karabakhi Armenians have liberated areas beyond the confines of Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast as part of providing their security. But there are other territories of NKAO, currently under Azerbaijani occupation. And I would like to remind that the proposals of the CO-Chairs, which Azerbaijan rejects, anticipate withdrawal of forces.
The illegal annexation and total ethnic cleansing of Armenians carried out in another historically Armenian territory - Nakhijevan, throughout the Soviet period, is not and can not be forgotten either.
How and what would you do with the problem of hundreds of thousands of refugees?
There were four hundred thousand Armenian refugees from Azerbaijan. There are refugees also from the territories currently under Azerbaijani occupation. Above all there are also internally displaced people in Nagorno-Karabakh from the settlements located in close vicinity to the line of contact. I believe the basic principles of the conflict resolution include the right of all refugees to return to their previous places of residence.
Both sides accuse each other of many war crimes. Would you agree with an independent investigation and an international tribunal?
If we start from the early stage of the conflict Sumgayit, Baku, Kirovabad massacres of 1988-1990 need to be thoroughly investigated. If we start form the latest cases it is the 2016 April war crimes. For a few days continuously and in front of the entire world war crimes were committed by the Azerbaijani army during the Four Day war in April 2016. Artsakh’s Ombudsman has prepared a detailed report showing how beheadings and maiming of dead Armenian soldiers, brutalising of elderly people’s bodies and other crimes were committed. Those who committed those crimes were laughing. They were lauded by the leader of Azerbaijan as heroes, decorated by Azerbaijani President. Before that the axe killer Ramil Safarov, who has beheaded an Armenian soldier in his sleep in Bucharest, was later on extradited from Hungary to Azerbaijan and upon landing in Baku, declared as a national hero of that country. When murderers are applauded as heroes in Azerbaijan, we need to think seriously if the Azerbaijani society is ready for a peaceful solution of the Karabakh conflict and make conclusions based on that.
Besides, the massacre of Maragha, a village entirely bulldozed and more that 100 civilians brutally murdered in 1992, has not been internationally addressed properly.
Armenians did not treat the Azerbaijanis in such a manner. There is no such case.
Armenian and Azerbaijani delegations have scuffled in Moscow during a commemoration of World War II veterans after an argument erupted over the breakaway Karabakh region. How could you comment this incident?
The incident happened because the Azeris saw the flag of Artsakh and started a conflict. This is the result of decades-long Armenophobia in Azerbaijan. If people are not ready to tolerate the flag of Artsakh, you can well conclude that they can not tolerate the people of Artsakh as well, their right to determine their political and social life in their historical fatherland. The OSCE Minsk Group Co-Chairs in their appeals urge the sides to prepare societies for peace and not for war. In Azerbaijan I have not noticed the least trace of preparation for peace.
What you think about Lithuanian diplomatic positions concerning the Karabakh conflict?
Lithuania, as much as I can say that, supports the exclusively peaceful settlement of the issue within the frames of the OSCE Minsk Group Co-Chairs format. This is also the stance of the European Union, all those who support the peace efforts of the Co-Chairs.
Do you personally think that some serious progress will be made in resolving the Karabakh conflict and other frozen conflicts in the post-Soviet space?