Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Բաքվի պատվիրակության ներկայացուցիչներն այցելել են Զավեն Կարապետյանին։
Կարմիր խաչի երեւանյան պատվիրակության հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց, որ այցելությունը տեղի է ունեցել հուլիսի 1-ին։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ հունիսի 21-ի առավոտյան Ադրբեջանի ռազմական գերատեսչությունը հաղորդել էր հունիսի 20-ի երեկոյան Հայաստանի եւ Ադրբեջանին սահմանին հայկական ԶՈՒ զինծառայողի, իբր, գերի ընկնելու մասին։ Ավելի ուշ գերատեսչությունը տարածել էր տղամարդու հարցաքննության տեսագրությունը, որտեղ տղամարդը թուրքական նմուշի զրահաբաճկոնով էր։ Տղամարդը հայտարարել է, թե ինքը Նոյեմբերյանի շրջանի Դովեղ գյուղից է, սակայն այդ գյուղում նման անուն-ազգանունով մարդ երբեք չի բնակվել։ Պարզվել է՝ նա բնակվել է Վանաձորում։ Մանկատանը մեծացած Զավեն Կարապետյանը հոգեկան խնդիրներ ունի։ Վերջին մի քանի տարվա ընթացքում ծանոթները նրա մասին տեղեկություն չեն ունեցել։

YEREVAN. – Representatives of the Baku delegation of the International Committee of the Red Cross (ICRC) have visited Armenian citizen Zaven Karapetyan, who is captured in Azerbaijan.
Zara Amatuni, the communications officer of the ICRC Yerevan Office in Armenia’s capital city, told Armenian News-NEWS.am that the visit took place on July 1.
On June 21, the Ministry of Defense of Azerbaijan informed about the “capture” of an “Armenian Armed Forces’ serviceman,” on the Armenia-Azerbaijan border.
Later, the ministry released a video of the interrogation of this man, who was wearing a Turkish-made body armor. The man stated that he was Zaven Karapetyan, a resident of Dovegh village nearby Noyemberyan town in Tavush Province of Armenia; but such a person had never lived in this village.
It was found out, however, that such a person did live in Vanadzor town. Karapetyan, who grew up in an orphanage, has mental issues; and those that know him had no information on him over the past several years.