Հայկական կողմը պետք է շարունակի կոշտ քաղաքականությունը։ Այս մասին հուլիսի 12-ին կայացած մամուլի ասուլիսում ասաց Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Էդուրադ Շարմազանովը։
Փոխխոսնակն արձանագրեց, որ վերջին շրջանում հակամարտությունը նոր փուլ է թեւակոխել՝ Ադրբեջանը հրաժարվում է Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի համաձայնություններից, պարբերաբար սրում է իրադրությունն ու դիվերսիոն գործողություններ իրականացնում։ Դրա հետ մեկտեղ՝ Ադրբեջանի իշխանությունները հիտլերյան Գերմանիայի ոգով սեփական բնակչությանը որպես կենդանի վահան են օգտագործում։
Նախօրեին Բրյուսելում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների բանակցություններն ամփոփելով՝ փոխխոսնակը երեք կետ առանձնացրեց. համանախագահները հաստատեցին բացառապես խաղաղ ճանապարհով խնդրի լուծում, հայկական կողմը հաստատեց դիրքորոշումը, որ առանց Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների իրագործման հնարավոր չէ առաջընթացի հասնել, Ադրբեջանը շարունակում է ապակառուցողական քաղաքականությունն ու հրաժարվում է նշված պայմանավորվածություններից։
Դրա հետ կապված՝ փոխխոսնակը նշեց, որ հայկական կողմը պետք է շարունակի կոշտ քաղաքականությունը, ինչպես նաեւ հիշեցրեց մայիսին ՀՀ նախագահի հայտարարությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության երաշխիքների ապահովման վերաբերյալ եւ այն մասին, որ հարցը պետք է լուծվի ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա։ Մյուս կողմից, համանախագահ երկրները պետք է ուղիներ փնտրեն՝ համաձայնությունների իրականացման նպատակով Ադրբեջանին համոզելու կամ ճնշելու համար։
Փոխխոսնակը նշեց նաեւ Թուրքիայի քաղաքական վերնախավի դերը՝ ի դեմս Էրդողանի՝ ղարաբաղյան հակամարտության սրման հարցում։
«Խնդիրը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում՝ երեք հայտնի սկզբունքների հիման վրա, որոնցից կարեւորագույնը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի լիակատար իրագործումն է։ Տարածքային ամբողջականության սկզբունքը առհասարակ հակամարտության հետ կապ չունի, քանի որ Ղարաբաղը ոչ մի վայրկան անկախ Ադրբեջանի կազմում չի եղել։ Մենք կշարունակենք պնդել ու միջազգային հանրությանը Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները իրագործելու կոչ անել»,- ընդգծեց Շարմազանովը։

Армянская сторона должна продолжить придерживаться жесткой позиции. Об этом заявил вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов 12 июля на пресс-конференции.
Вице-спикер констатировал, что в последний период конфликт вышел на новый этап - Азербайджан упорно отказывается от венских и санкт-петербургских договоренностей, периодически обостряет ситуацию и проводит диверсионные действия. При этом власти Азербайджана в духе гитлеровской Германии используют собственное население в качестве живого щита.
По итогам состоявшихся накануне в Брюсселе переговоров глав МИД Армении и Азербайджана вице-спикер выделил три пункта: сопредседатели подтвердили необходимость решения вопрос исключительно путем переговоров, армянская сторона подтвердила позицию о том, что без реализации венских и санкт-петербургских договоренностей невозможно добиться прогресса, Азербайджан продолжает деструктивную политику и отказывается от реализации указанных договоренностей.
В этой связи вице-спикер отметил, что армянская сторона должна продолжить придерживаться жесткой позиции, и напомнил сделанное в мае заявление президента Армении о необходимости обеспечения гарантий безопасности народа НК и о том, что вопрос должен быть решен на основании реализации права народа на самоопределение. С другой стороны, страны-сопредседатели должны икать пути, убеждения или прессинга на Азербайджан, для выполнения договоренностей.
Одновременно вице-спикер отметил роль турецкого политического истеблишмента в лице Эрдогана в подогревании карабахского конфликта.
«Проблема должна решаться мирным путем в рамка МГ ОБСЕ на основании трех известных принципов, причем важнейший – полноценная реализация права народа Нагорного Карабаха на самоопределение. Принцип территориальной целостности вообще не имеет отношения к конфликту, так как Карабах ни одной секунды не был в составе независимого Азербайджана. Мы продолжим настаивать и призывать международное сообщество, чтобы были реализованы венские и санкт-петербургские договоренности», - подчеркнул Шармазанов.