Google Play խանութում 2 հավելված է հայտնաբերվել բջջային Android օպերացիոն համակարգի համար, որոնք LeakerLocker-ի շորթիչ ծրագրեր են: Ծրագիրն օգտատիրոջից փրկագին է պահանջում` հեռախոսի մեջ եղած «ամբողջ անհատական տեղեկությունների տարածմամբ» սպառնալով: Փրկագինը կազմում է 50 դոլար, վճարման համար 72 ժամ է տրամադրվում: Այս մասին նշված է McAfee հակավիրուսային ծրագրային ապահովման մշակողի պաշտոնական բլոգում, փոխանցում է ՌԲԿ-ն:
Վնասատու ծածկագիրը հայտնաբերվել է 2 հավելվածում` Wallpapers Blur HD եւ Booster & Cleaner Pro: Այս հավելվածների բեռնման ընդհանուր թիվը հասնում է մինչեւ 15 հազարի, նշված է հրապարակման մեջ:
Հավելվածները գործարկելիս օգտատիրոջից համակարգի հետ աշխատելու թույլտվություն է խնդրում: Քանի որ հավելվածներից մեկը ներկայանում է որպես հեռախոսի արտադրողականությունը բարելավող ծրագիր, օգտատերերը, հնարավոր է, ավելի հակված են նրան թույլ տալ անհրաժեշտ գործողությունները կատարել, հայտնում են McAfee-ի աշխատակիցները: Օգտատիրոջ թույլտվությունը ծրագրին հասանելիություն է տալիս սարքի ֆայլերին:
Գործարկումից հետո հավելվածը արգելափակում է հեռախոսի էկրանը եւ փրկագին պահանջում: Սակայն սարքի ծածկագիրը հետազոտելով` ընկերության մասնագետները հանգել են այն եզրակացության, որ ծրագիրը կարող է հասանելություն ստանալ միայն տեղեկությունների մի մասին: մասնավորապես` շորթիչը կարող է ստանալ զոհի էլեկտրոնային փոստի հասցեն, շփումների մասին որոշ տվյալներ Chrоme բրաուզերի մատյանը, տեղեկություններ որոշ կարճ հաղորդագրությունների վերաբերյալ, ինչպես նաեւ լուսանկարել ներկառուցված խցիկով:
Մշակողները հայտնում են, թե երաշխիք չկա, որ «գողացված» տեղեկությունները կբացահայտվեն կամ կօգտագործվեն օգտատերերի շանտաժի համար:

Специалисты нашли программы-вымогатели в Google Play
В магазине Google Play обнаружены два приложения для мобильной операционной системы (ОС) Android, которые являются программой-вымогателем LeakerLocker. Программа требует у пользователя выкуп, угрожая разослать «всю персональную информацию», содержащуюся в телефоне, по списку контактов пользователя. Размер выкупа — $50, на платеж отводится 72 часа. Об этом говорится в публикации в официальном блоге разработчика антивирусного программного обеспечения McAfee, передает РБК.
Вредоносный код обнаружен в двух приложениях: Wallpapers Blur HD и Booster & Cleaner Pro. Суммарное число скачиваний этих приложений — до 15 тыс., говорится в публикации в блоге.
Приложения при запуске запрашивают у пользователя разрешения на действия с системой. Из-за того, что одно из приложений выдает себя за программу по улучшению производительности телефона, пользователи, возможно, более склонны к тому, чтобы разрешить ему необходимые действия, пишут сотрудники McAfee. Разрешение пользователя открывает программе доступ к файлам на устройстве.
После запуска приложение блокирует экран телефона и требует выкуп. Но, изучив код устройства, специалисты компании пришли к выводу, что программа может получить доступ только к части информации. В частности, вымогатель может получить адрес электронной почты жертвы, некоторые данные из контактной книги, журнал браузера Chrоme, сведения о некоторых СМС-сообщениях и звонках, а также сделать снимок на встроенную камеру.
Разработчики пишут, что гарантий того, что «украденная» информация будет раскрыта или использована для шантажа пользователей, нет.