Թուրքիան համաձայնվել է Ռուսաստանին 2,5 մլրդ դոլար վճարել Ս–400 ԶՀՀ գնելու համար, հայտնում է Bloomberg–ը՝ վկայակոչելով թուրք պաշտոնյային։
Նրա խոսքով՝ նախնական պայմանավորվածության համաձայն՝ Թուրքիան Ս–400–ի 2 համալիր կստանա հաջորդ տարվա ընթացքում, որից հետո եւս 2 համալիր կարտադրվի հենց Թուրիքայում։ Ռուսական կողմը դեռեւս հրաժարվել է տեղեկության մեկնաբանությունից։
Bloomberg–ը հիշեցրել է, որ նախկինում Թուրքիան համանման համալիրներ ձեռք բերելու հարցում պայմանավորվել էր նաեւ Չինաստանի հետ, սակայն գործարքից հրաժարվել է ՆԱՏՕ–ի քննադատությունից հետո։ ԱՄՆ ճնշման ներքո Թուրքիան հրաժարվել է չինական ընկերությունից համակարգի գնումից, որը հայտնվել է ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ՝ կապված Իրանին հրթիռներ վաճառելու կասկածների հետ։

Turkey has agreed to pay $2.5 billion to acquire Russia’s most advanced missile defense system, a senior Turkish official said, according to Bloomberg financial data and media company.
The preliminary agreement sees Turkey receiving two S-400 missile batteries from Russia within the next year, and then producing another two inside Turkey, according to the Turkish official.
A spokesman for Russia’s arms-export company Rosoboronexport OJSC said he could not immediately comment on details of a deal with Turkey.
Bloomberg recalled that Turkey has reached the point of an agreement on a missile defense system before, only to scupper the deal later amid protests and condemnation from NATO. Under pressure from the US, Turkey gave up an earlier plan to buy a similar missile-defense system from a state-run Chinese company, which had been sanctioned by the US for alleged missile sales to Iran.