ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ԱԳ նախարարները հաստատել են, որ ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերություններ պետք է կառուցել՝ հաշվի առնելով պայմանագրի շրջանակում ստանձնած դաշնակցային պարտավորությունները: ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների Խորհրդի նիստի արդյունքներով լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մեր գործընկերներին մանրամասն տեղեկացրել ենք, թե ինչ է տեղի ունենում Ռուսաստան-ՆԱՏՕ Խորհրդի շրջանակում, մեզ պատմել են, թե ինչ կապեր են զազրգանում մեր գործընկերների եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ»,- նշել է Լավրովը:
«Բոլորը հաստատեցին, որ ՆԱՏՕ-ի հետ կապերը զարգանում են՝ ելնելով այն հանգամանքից, որ մենք բոլորս արդեն դաշնակցային պարտավորություններ ունենք ՀԱՊԿ-ի շրջանակում: Հակառակը չէր էլ կարող լինել»,- ասել է ռուսաստանցի պաշտոնյան:

Министры иностранных дел стран Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) подтвердили, что контакты с НАТО строятся с учетом союзнических обязательств в рамках договора. Об этом заявил  журналистам министр иностранных дел России Сергей Лавров по итогам заседания Совета министров иностранных дел ОДКБ, передает ТАСС.
«Подробно проинформировали наших коллег о том, что происходит в рамках Совета Россия - НАТО, нам рассказали о том, какие контакты между нашими партнерами развиваются и НАТО», - отметил министр.
«Все подтвердили, что, конечно же, контакты с натовцами осуществляются исходя из того, что у нас есть у всех союзнические обязательства в рамках договора коллективной безопасности. Все партнеры это подтвердили. По-другому, собственно, и быть не могло», - сказал Лавров.