Բաքվում ՌԴ դեսպանատունը անհրաժեշտ աջակցություն ցույց կտա Ադրբեջանում դատապարտված բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին, որը Ռուսաստանի եւ Իսրայելի քաղաքացի է, եթե նա հանձնելու խնդրանքով դիմի, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է դեսպանատան մամուլի քարտուղար Դենիս Ապաշկինը:
«Դեսպանատունը կապ է պահպանում Ա.Լապշինի փաստաբանի եւ նրա ազգականների հետ: Մեզ իրավասու չենք համարում ադրբեջանական դատարանի վճիռը մեկնաբանելու համար: Դեսպանատունն իր իրավասության շրջանակում հետագայում եւս կմասնակցի Ա.Լապշինի իրավունքների պաշտպանությանը»,- հայտարարել է Ապաշկինը:
Մեկնաբանելով ՌԴ Լապշինին արտահանձնելու հնարավորությունը՝ դեսպանատան մամուլի քարտուղարը հիշեցրել է, որ «Ռուսաստանի Դաշնության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ պայմանագիր է կնքվել դատապարտյալների փոխանցման մասին՝ պատիժն իրենց քաղաքացիության երկրում կրելու համար»:
«Եթե Ա.Լապշինը ցանկանա օգտվել այս պայմանագրով նախատեսված հնարավորությունից, ապա դեսպանատունը նրան անհրաժեշտ աջակցություն կցուցաբերի»,- ընդգծել է նա:
2016 թվականի վերջին Լապշինը Մինսկում ձերբակալվել էր Ադրբեջանի հարցման համաձայն, որը նրան «սեւ ցուցակի» մեջ էր ընդգրկել առանց Բաքվի համաձայնության Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելելու պատճառով: Բելառուսի գլխավոր դատախազությունը որոշում էր ընդունել Ադրբեջանի հարցումը բավարարելու եւ Լապշինին հանձնելու մասին: Բաքվի դատարանը Լապշինին դատապարտել է 3 տարվա ազատազրկման: ՌԴ ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ Ռուսաստանը կշարունակի պաշտպանել Լապշինի իրավունքները:

Russian Embassy in Baku will render the necessary assistance to blogger Alexander Lapshin, a citizen of Russia and Israel, if he requests extradition, RIA Novosti reported quoting embassy's press attaché Denis Apashkin.
“The embassy is in contact with Lapshin’s lawyer and his family. We do not consider ourselves entitled to comment on the decision of the Azerbaijani court. The embassy will further be engaged in protection of Lapshin's rights within its authority,” Apashkin noted.
Commenting on the possible extradition of Lapshin to Russia, he noted that there is an agreement between Russia and Azerbaijan on the transfer of convicts to serve their sentences in the country of their citizenship.
“If Lapshin wants to use the opportunity provided for by this agreement, the embassy will render the necessary assistance,” he stressed.
After his visits to Nagorno-Karabakh (Artsakh) in 2011 and 2012, blogger and journalist Alexander Lapshin—who is a citizen of Russia, Israel, and several other countries—was “blacklisted” by Azerbaijan.
Azerbaijan issued an international search for this famous blogger. On December 15, 2016, Lapshin was detained in the Belarusian capital city of Minsk, and was later extradited to Baku.