Բաքվում ՌԴ դեսպանատունը անհրաժեշտ աջակցություն ցույց կտա Ադրբեջանում դատապարտված բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին, որը Ռուսաստանի եւ Իսրայելի քաղաքացի է, եթե նա հանձնելու խնդրանքով դիմի, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է դեսպանատան մամուլի քարտուղար Դենիս Ապաշկինը:
«Դեսպանատունը կապ է պահպանում Ա.Լապշինի փաստաբանի եւ նրա ազգականների հետ: Մեզ իրավասու չենք համարում ադրբեջանական դատարանի վճիռը մեկնաբանելու համար: Դեսպանատունն իր իրավասության շրջանակում հետագայում եւս կմասնակցի Ա.Լապշինի իրավունքների պաշտպանությանը»,- հայտարարել է Ապաշկինը:
Մեկնաբանելով ՌԴ Լապշինին արտահանձնելու հնարավորությունը՝ դեսպանատան մամուլի քարտուղարը հիշեցրել է, որ «Ռուսաստանի Դաշնության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ պայմանագիր է կնքվել դատապարտյալների փոխանցման մասին՝ պատիժն իրենց քաղաքացիության երկրում կրելու համար»:
«Եթե Ա.Լապշինը ցանկանա օգտվել այս պայմանագրով նախատեսված հնարավորությունից, ապա դեսպանատունը նրան անհրաժեշտ աջակցություն կցուցաբերի»,- ընդգծել է նա:
2016 թվականի վերջին Լապշինը Մինսկում ձերբակալվել էր Ադրբեջանի հարցման համաձայն, որը նրան «սեւ ցուցակի» մեջ էր ընդգրկել առանց Բաքվի համաձայնության Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելելու պատճառով: Բելառուսի գլխավոր դատախազությունը որոշում էր ընդունել Ադրբեջանի հարցումը բավարարելու եւ Լապշինին հանձնելու մասին: Բաքվի դատարանը Լապշինին դատապարտել է 3 տարվա ազատազրկման: ՌԴ ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ Ռուսաստանը կշարունակի պաշտպանել Լապշինի իրավունքները:

Посольство РФ в Баку окажет необходимое содействие осужденному в Азербайджане блогеру Александру Лапшину, гражданину России и Израиля, если он обратится с просьбой о передаче, заявил РИА Новости пресс-атташе посольства Денис Апашкин.
«Посольство находится в контакте с адвокатом А. Лапшина и его родственниками. Не считаем себя вправе комментировать решение азербайджанского суда. Посольство и дальше в рамках своей компетенции будет принимать участие в защите прав А. Лапшина», — заявил Апашкин.
Комментируя возможную экстрадицию Лапшина в РФ, пресс-атташе посольства напомнил, что между «Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой заключен договор о передаче осужденных для отбывания наказания в стране их гражданства».
«Если А. Лапшин захочет воспользоваться возможностью, предусмотренной этим договором, то посольство окажет ему все необходимое содействие», — подчеркнул он.
В конце 2016 года Лапшин был задержан в Минске по запросу Азербайджана, который включил его в «черный список» за посещение без согласования с Баку непризнанной Нагорно-Карабахской республики. Генпрокуратура Белоруссии приняла решение удовлетворить запрос Азербайджана и выдать Лапшина. Суд в Баку приговорил Лапшина к трем годам лишения свободы. В российском МИД сообщили, что РФ продолжит защищать права Лапшина.