Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը համարում է, որ Ռուսաստանի հանդեպ ԱՄՆ-ի վերաբերմունքը եթե նույնիսկ փոխվի՝ ապա ոչ շուտով։
«Մենք բավականին երկար սպասել ենք, որ գուցե ինչ-որ բան կբարելավվի, հույսեր էինք տածում, որ իրավիճակը կփոխվի։ Բայց ըստ ամենայնի եթե այն փոխվի, ապա ոչ շուտով։ Մենք պետք է ցույց տանք, որ մենք նույնպես ոչինչ չենք թողնի առանց պատասխանի»,- ասել է նա հեռուստահաղորդավար Վլադիմիր Սոլովեւին տված հարցազրույցում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Պուտինը նկատել է, որ միաժամանակ ինքը չի դեռ չի խոսում «զանազան ներքաղաքական բնույթի պատճառների մասին բուն ԱՄՆ-ում»։
Պուտինը նաեւ վստահեցրել է, որ Ռուսաստանը պատասխան միջոցառումների մեծ հավաքածու ունի։ Այն հարցին, թե ինչու է այդ միջոցառումներից մեկը՝ ամերիկյան դիվանագիտական առաքելության կրճատումը, հիմա ընդունվելու, Պուտինը պատասխանել է «Քանի որ ամերիկյան կողմը նորից ձեռնարկել է ոչնչով չսադրված, բայց շատ կարեւոր քայլ՝ ռուս- ամերիկյան հարաբերությունների վատացման ուղղությամբ, ապօրինի սահմանափակումներով, աշխարհի մյուս երկրների վրա ազդելու փորձով, այդ թվում իրենց դաշնակիցների, որոնք շահագրգռված են Ռուսաստանի հետ հարաբերություններ զարգացնելու ու պահպանելու հարցում»։
Պուտինը հայտնել է, որ երկրից պետք է հեռանան ԱՄՆ 755 դիվանագետներ։ Պետության ղեկավարը համարում է, որ նման քանակությունը «միանգամայն նկատելի» կլինի ամերիկյան կողմի համար։

More than 750 American diplomats will have to leave Russia as a result of Washington's own policies, RT reported.
“We've been waiting for quite a long time that maybe something would change for the better, we had hopes that the situation would change. But it looks like, it's not going to change in the near future... I decided that it is time for us to show that we will not leave anything unanswered," the Russian president told Russian TV channel host, Vladimir Solovyov.
Putin noted that “the American side has made a move which, it is important to note, hasn't been provoked by anything, to worsen Russian-US relations. [It includes] unlawful restrictions, attempts to influence other states of the world, including our allies, who are interested in developing and keeping relations with Russia.”
The number of US diplomatic service staff in Russia was ordered to be reduced in order to equal the number of Russian diplomats in the US by September 1. As of now, it "greatly exceeds" the number of Russia's embassy staff in the US, the ministry said. The American diplomatic mission includes more than 1,200 personnel.