Հակառուսական պատժամիջոցների մասին օրինագծի ստորագրումը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից դե ֆակտո ոչինչ չի փոխում, հայտնել է Կրեմլի պաշտոնական ներկայացուցիչ Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Սա նորություն չէ։ Բանն այն է, որ ընդունվել է օրինագիծ ու նախագահի ստորագրությամբ թե առանց դրա՝ այն միեւնույն է ինքնաբերաբար օրենք կդառնար»,- ասել է Պեսկովը։
Նա նաեւ հիշեցրել է, որ Մոսկվան արդեն ձեռնարկել է պատասխան քայլեր՝ Վաշինգտոնի գործողությունների կապակցությամբ։
Ավելի վաղ, Դոնալդ Թրամփը ստորագրել էր Ռուսաստանի, Իրանի ու Հյուսիսային Կորեայի դեմ նոր պատժամիջոցների մասին  Կոնգրեսի կողմից ընդունված օրինագիծը։ Փաստաթղթով, մասնավորապես, ներդրվում են սահմանափակումներ ընկերությունների համար՝ այդ թվում նավթագազային ոլորտում։

The signing by US President Donald Trump of a bill on toughening the anti-Russian sanctions does not de facto change anything, official Kremlin spokesman Dmitry Peskov told RIA Novosti Wednesday.
“This is no news. The thing is that a bill was adopted. It would have turned into a law automatically regardless of the [US] President’s signature,” Peskov said.
Peskov also noted that Moscow has already taken counter-measures in connection with the actions of Washington.
Earlier, Donald Trump signed a bill, which enacts new sanctions on Russia, Iran and North Korea. The document, in particular, imposes restrictions on companies, including in the oil and gas sector.