Վաշինգտոնն ամենայն լրջությամբ է դիտարկում ամերիկյան դիվանագիտական անձնակազմի ու սեփականության նկատմամբ Մոսկվայի գործողությունները, դրանք համարում է ոչ համարժեք ու դիտարկում է պատասխանելու բոլոր տարբերակները, այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել է Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի ներկայացուցիչը։
«Մենք ամենայն լրջությամբ ենք ընկալել Մոսկվայի չարդարացված միջոցառումները մեր անձնակազմի ու դիվանագիտական սեփականության դեմ, մենք դիտարկում ենք պատասխանների մեր տարբերակները»,- ասել է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, արդյոք դիտարկվում է ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի գլխավոր հյուպատոսարաններից մեկի փակումը՝ որպես պատասխան Մոսկվայի գործողություններին։
Ավելի վաղ «Կոմերսանտ» թերթը, վկայակոչելով դիվանագիտական աղբյուրները, գրել էր, որ ԱՄՆ իշխանությունները կարող են Ռուսաստանից պահանջել փակել ԱՄՆ տարածքում իրենց գլխավոր հյուպատոսարաններից մեկը, առանց մանրամասնելու, թե որ դիվանագիտական առաքելության մասին է խոսքը։

Washington is observing with all seriousness Moscow’s actions toward the American diplomatic staff and property [in Russia], considers these actions to bedisproportionate, and is looking into all options to respond.
A White House National Security Council representative told about the aforesaid to RIA Novosti news agency of Russia, when asked whether the White House was considering having one of Russia’s consulates in the US shut, and as a response to Moscow’s recent actions.
Citing diplomatic sources, Kommersant newspaper of Russia had written that the American authorities could demand from Russia to shut one of its consulates in the US.